Öne Çıkanlar Spina Bifidalılar Sorunlarını Anlattı öğretmen Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu EBA portal

Memur Maaş Zam Hesaplamasındaki Yanlışlığın Düzeltilmesi (20 Temmuz 2022)

Genel Başkan Mehmet Balık imzalı resmi yazıda ''Bakanlığınızca çıkartılan 4 Temmuz 2022 tarih ve 1342135 sayılı Genelge ile memur maaş zam oranının %41.69 olduğu belirtilmiştir. Ancak bu maaş zam oranı hesaplaması yanlış olup düzeltilmesi gerekmektedir. Şöyle ki; 25 Ağustos 2021 tarihli ve 31579 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2022 ve 2023 yıllarını kapsayan 6. Dönem Toplu Sözleşmesinin, İkinci Kısım Birinci Bölümünün Enflasyon Farkı Ödemesi başlıklı 8. maddesi uyarınca ''Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 2002=100 Temel Yıllı Tüketici Fiyat Endeksinin; b) 2022 Yılı Haziran Ayı endeksinin 2021 Yılı Aralık Ayı endeksine göre altı aylık değişim oranının 5. maddenin 1, 2, 3, 4. fıkralarında yer alan katsayılar, sözleşme ücreti artış oranları ve ücret tabanları ile 7. maddede yer alan ortalama ücret toplamı üst sınırı, söz konusu altı aylık dönemlere ilişkin enflasyon rakamının ilan edildiği ayın 1'inden geçerli olmak üzere artırılır.'' şeklindedir.

Tarafımızca yapılan inceleme sonucunda; Bakanlığınızca yapılan hesaplamada altı aylık enflasyon oranında, önceki altı ayın başında toplu sözleşme ile yapılan zam oranını puan olarak düşmek yerine yüzde olarak düşüp enflasyon farkını hesapladığınız tespit edilmiştir.

Ayrıca; 7351 sayılı Kanunun 16. maddesinde ''27 Haziran 1989 tarihli ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

''GEÇİCİ MADDE 38- 4688 sayılı Kanuna göre düzenlenen Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2022 ve 2023 Yıllarını Kapsayan 6. Dönem Toplu Sözleşmenin İkinci Kısım Birinci Bölümünün 5'inci maddesinin birinci fıkrası uyarınca %5 artış oranı üzerinden belirlenmiş olan katsayılar, sözleşme ücreti artış oranları ve ücret tavanları ile 7'nci maddesi uyarınca 2022 yılının birinci altı aylık dönemi için belirlenmiş olan ortalama ücret toplamı üst sınırı %7.5 oranına göre yeniden belirlenerek uygulanır. Aynı bölümün 8'inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde yer alan %5 oranı %7.5 olarak uygulanır.'' şeklinde hüküm bulunmaktadır.

Bakanlığınızca yapılan maaş zam oranı hesabıyla, memur maaş zam oranları eksik hesaplandığı için üyelerimizin ve diğer tüm memurların maaş kaybı söz konusu olmuştur.

Yukarıda açıklanan nedenlerden ve tarafınızca tespit edilecek diğer nedenlerden dolayı eksik hesaplanan memur maaş zam oranlarının düzeltilerek, mevzuat hükümleri ve Toplu Sözleşme hükümleri doğrultusunda doğru hesaplamanın ve buna istinaden gerekli düzenlemenin yapılmasını saygılarımla arz ve talep ederim.'' denilmiştir.

Anahtar Kelimeler:
MemurMemurlarMaaşZam
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.