Öne Çıkanlar Milli Eğitim Bakanlığı MEB EYT memurlar Mahmut Özer

Memur, Öğretmen Analık İzni (19 Nisan 2022)

Genel Başkan Oğuz Özat imzalı resmi yazıda ''halen yürürlükteki mevzuata göre; analık izni 657 Sayılı Kanun'un 104/A maddesinde düzenlenmiştir. Madde hükmünde, ''Kadın memura; doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam on altı hafta süreyle analık izni verilir. Çoğul gebelik durumunda, doğum öncesi sekiz haftalık analık izni süresine iki hafta eklenir.'' hükmü ile memur ve öğretmenlere verilen doğum sonrası 8 haftalık doğum izni çok kısa ve yetersizdir. İzin süresinde annenin ihtiyaçları, yeni doğmuş bebeğine dönük bakım ve bağlılık özellikleri ile yine annenin duygusal ve fiziksel yoğunlukları göz ardı edilmiştir.

Çocuğun en önemli gelişim evresi olan, en çok ilgiye ve fiziksel, duygusal ihtiyaçlara gereksinim duyduğu bu dönemde annesinden ayrı kalması uygun değildir. Hastalıklar ve fiziksel sorunlarla en çok mücadele verdiği yine hastalık ve diğer problemlerin anlık olarak değiştiği bu evrede, bebeğin daha 8. haftasında annesinden mahrum bırakılması insani değildir.

Memur ve öğretmen zaten zorlaşan ekonomik şartlarda ücretsiz izne ayrılamamaktadır. Kendisinin ve çocuklarının ihtiyacı için çalışmaya mecbur haldedir. Anneler, 8 haftalık çocuğu bakıcıya veya akrabaya bırakmak zorunda kalmaktadır.

Bebeğin süt ve bakım ihtiyacı yanında, duygusal bağlılık için de en önemli dönemi 0-2 yaş olduğu bilimsel bir gerçektir. Kanunen hakları olan süt izni ise bazı idareciler tarafından mesnetsiz şekilde engellenmektedir.

8 haftalık bebeği anneden ayırmak vicdani olarak yanlıştır. Anne yakınlığı ve şefkati bebeğin yaşam hakkı için gereklidir.

Eğitim Gücü-Sen olarak talebimiz; öğretmen ve memurlara doğum sonrası en az 6 ay ücretli doğum izni verilecek şekilde mevzuatın değiştirilmesidir.

Bu düzenleme özlük hakkından çok, yaşam hakkı, annelik hakkı, insan hakkı içindir. Bu konuda gerekli yasal düzenlemelerin yapılması hususunu bilgilerinize arz ederim.'' denilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.