Öne Çıkanlar ŞOK 14 Mayıs 2024 Aktüel Ürünler Çalışanlar BİM 21 Mayıs 2024 Aktüel Ürünler Hayvan Sağlığı Kuralları ÖABT

Memur Öğretmenler Artık Sınıflarda Olmak İstiyor!

Memur Öğretmenler Platformu tarafından yayınlanan açıklamada ''Memur Öğretmenler; üniversitelerin ilgili bölümlerini bitirip öğretmen olabilme koşullarını (pedagojik formasyon almış) sağlamış, öğretmenlik stajı ve mezuniyeti sonrası aday öğretmen olabilme koşullarına haiz olan aday öğretmen olacak asil memurlar ve kamu personelidir. Kadrolu olarak halen kamu kurumlarında mezuniyet dışı unvanlarda mesai harcamaktadırlar.

31.08.1012 ile 17.04.2015 tarihlerinde MEB Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği yapılan değişiklik ile %3 oranında tahsis edilen kurumiçi-kurumlarası öğretmenliğe ilk atama kontenjanı kanuna aykırı olarak kaldırılmıştır.

2012 yılı Ağustos atama döneminden itibaren uygulanmayan bu yöntemin 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu 49-50-68-71-72-74-75 ve 76. madde hükümlerine göre düzenlenmiş olması, geçmişe kamuda liyakat ve kariyer ilkelerinin işlerlik kazanmasını sağladığı bir gerçektir.

Öğretmenlikle ilgisi bulunmayan, Eğitim Fakültesi Diploması, Öğretmenlik Alanı Tezsiz Yüksek Lisans Diploması veya Pedagojik Formasyon Sertifikası yeterliklerine sahip olmayan binlerce ''ücretli öğretmen'' Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yaparken, her türlü öğretmen yeterliğine sahip ''Memur Öğretmenlerin'' kamu kurum ve kuruluşlarında kendi mesleğinden farklı işleri icra etmesi kanuna ve tasarruf genelgelerine aykırılık teşkil etmekte ve kamu kaynaklarının israfına neden olmaktadır.

Ayrıca Cumhurbaşkanlığımızın 2018/12 ve 2021/14 sayılı Tasarruf Tedbirleri Genelgeleri ve Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu Esas No: 2020/103 Karar No: 2020/109 aykırılıkların giderilmesi hususundaki karara istinaden Memur Öğretmenlerin mağduriyetlerinin son bulması adına, gerekirse kadro feragati ile atılabilecek adımları, yaratıcı çözümleri maddeler halinde sıralıyoruz:

* Kamu kurum ve kuruluşlarında kadrolu memur olarak görev yapan ve sözleşmeli öğretmen olarak atanmak isteyen kamu personeli adına;

* İlgi yönetmeliklerin değiştirilmesi veya yeni bir yönetmeliğin çıkarılmasıyla ilgili yaklaşık 8 yıl (2015'den sonra) aradan sonra yapılacak çalışmalarda Memur Öğretmenlere ayrı bir atama takvimi ve kontenjanı vaeya ilk ataması yapılacak öğretmen kontenjanının %3'lük kısmının Memur Öğretmenlere ayrılması. (Milli Sporcular için uygulanan kontenjan örneğinde olduğu gibi)

* Halen 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4/A maddesi uyarınca kadrolu olarak çalışıyor olması

* Atamaların hizmet yılı üstünlüğü esas alınarak asil olarak yapılması

* Atamalarda zorunlu hizmet alanlarında görev yapmak da dahil sözleşmeli atamaya ek sağlık ve aile birliği mazeretinden feragat şartı da getirilmesi

Milli Eğitim Bakanlığımızın, belirtilen şartlara sahip ve sayıları mahdut olan Memur Öğretmenlerin, arz ve taleplerinin gerekli hassasiyetin gösterilerek gerçekleştirilmesi, kurumun personel ve hizmet politikasına da ters düşmeyecek barışcıl yasal düzenleme il ''2023 Eğitim Vizyonuna'' yakışır şekilde yapılması en büyük temennimizdir.'' denilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Elif 11 ay önce

Emeğiniz için teşekkürler. Artık okullarımızda olmak istiyoruz. Sesimizi duyun,.

Avatar
MemurÖğretmeler Platformu 11 ay önce

Desteğiniz için teşekkür ederiz adalet mücadelesi veren onbinlerce memur öğretmen haklarını arıyor

Avatar
mehmet kayahan 11 ay önce

gaspedilmiş hakkımız ne zaman verilecek

Avatar
Emel 11 ay önce

Memuröğretmenler olarak çok teşekkür ederiz. Artık sesimizi yetkililerin duymasını istiyoruz

Avatar
Memur mağdur öğretmen 11 ay önce

Desteğiniz için teşekkür ederiz

Avatar
Ali KAR 11 ay önce

Artık okullarımıza dönmek istiyoruz.Sesimizi duyun lütfen

Avatar
Yasemin Ateş 11 ay önce

En yakın zamanda okullarda öğretmenlik yapmak nasip olur.

Avatar
Lara 9 ay önce

Sabır taşı bile çatlar bunların bir türlü çıkmayan yönetmeliği karşısında