Öne Çıkanlar ŞOK 14 Mayıs 2024 Aktüel Ürünler Çalışanlar BİM 21 Mayıs 2024 Aktüel Ürünler Hayvan Sağlığı Kuralları ÖABT

Memur-Sen, Eğitim Bir-Sen ve Sağlık-Sen 7. Dönem Toplu Sözleşme Talepleri

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, ''Toplu Sözleşme; hakkı temin etmenin, eksiklikleri gidermenin, beklentileri hayata geçirmenin ve sosyal maliyeti önlemenin en kilit anahtarıdır. Memur-Sen olarak; emeğin ve alın terinin karşılığını almak, 6 milyondan fazla kamu görevlisi ve emeklisinin mağduriyetini önlemek ve adil olanı hayata geçirmek için Toplu Sözleşme masasına da sosyal diyalog zeminine de her zaman önem veriyoruz. Kamu işvereni de; adil bölüşümü, alın terinin karşılığını, kamu görevlilerinin hukukunu, Büyük ve Güçlü Türkiye vizyonunu hayata geçirmek için Toplu Sözleşme masasını bir fırsat olarak görmelidir. Tekliflerimizi sunumundan sonra kamu işvereni için; bir hafta gibi uzun bir süre var. Bu süre içerisinde, Kamu İşvereni tekliflerimizi tasnif edip, ayrıştırıp, 1 Ağustos itibarıyla masaya teklifle gelmelidir.

Kamu işveren tarafı da; mali disiplin politikaları, ekonomide dengeleme ve tasarruf tedbirleri gibi gerekçeler yerine, ekonominin gerçek verilerini dikkate alarak; alım gücünü yükseltecek, reel geliri artıracak tekliflerle masaya gelmelidir. Diğer taraftan, İmzalanma döneminden 4 ay sonra uygulanan, hedeflenen ve beklenen enflasyon tahminleri üzerinden tekliflerle gelinen ve 1 aylık zaman zarfına sıkıştırılan toplu sözleşme sisteminin dayanağı olan Kanun, miadını doldurmuştur. Bunu özellikle belirtmek isterim. Tam da bu sebeple, bu Toplu sözleşmede 4688 sayılı Kanunu değiştirme ve güncelleme noktasında ortaklaşa karar almayı hedefliyoruz.

Öncelikle sözün yerine gelmesi, vaadin karşılığını bulması için 22.000 TL’den kaynaklı en düşük devlet memuruna eksik uygulanan 1.650 TL’nin tazminini istiyoruz. Geçtiğimiz iki yıllık süreçteki enflasyon verilerini dikkate alarak; 2024 yılı için 3’er aylık dönemler itibariyle Refah payı dahil, birinci üç ayda %35, ikinci üç ayda %10, üçüncü üç ayda %15, dördüncü üç ayda %10 artış istiyoruz.

2025 yılı için ise Türkiye’nin ekonomik verilerinin ve enflasyon rakamlarının iyileşeceğine dair inancımızla; 6’şar aylık dönemler itibariyle Refah Payı dahil birinci altı ayda %25 ve ikinci altı ayda %15 artış istiyoruz. İki yıllık süreçte toplamda %110 oransal artış teklif ediyoruz. Teklifimizle birlikte; vaat yerine getirildikten sonra en düşük kamu görevlisi maaşı 2024 Ocak ayında 29 bin 700 lira olacaktır.

* Enflasyon farkının; dönemsel artışı geçtiği aydan itibaren verilmesini ve en az 2 puan artırımlı ödenmesini,
* Toplu Sözleşme ikramiyesinin; aylık 1.000 lira olarak ödenmesini,
* Kamu Görevlilerine aylık 7.650 lira Kira Yardımı verilmesini,
* 1. Dereceye yükselmiş bütün kamu görevlilerinin ek göstergesinin 3600 olmasını,
* Dini bayramlarda kamu görevlilerine 4.850 lira ikramiye ödenmesini,
* Eş yardımının 2.000 lira, çocuk yardımının 500 lira ödenmesini ve emeklilere de verilmesini,
* 8.077 lira seyyanen zammın emekli kamu görevlilerine de yansıtılmasını,
* Mühendis, şube müdürü, müdür, müdür yardımcısı, şef gibi birçok ünvandaki kamu personelinin özel hizmet tazminatı ve ek ödemeler dahil mali haklarının iyileştirilmesini,
* Yardımcı Hizmetler Sınıfının kaldırılarak Genel İdari Hizmetler Sınıfına geçirilmesini,
* Gelir Vergisinin %15’e sabitlenmesini,
* Görevde Yükselme ve Ünvan Değişikliği Sınavlarının 3 yılı aşmayacak şekilde periyodik olarak yapılmasını
* Kadroya geçişte kapsam dışında kalan İHS li personelin kadroya geçirilmesini istiyoruz.

Genelde; önceki dönem toplu sözleşmede kazanım olup revize edilen 19, aynen korunan 26 ve de yeni sunulan 84 olmak üzere toplamda 129 Teklifimizle birlikte; 11 Hizmet Kolunda; yetkili Sendikalarımızın 807 Teklifi ile toplamda 936 Teklifimizi Kamu İşvereni Heyeti Başkanına birazdan teslim edeceğiz. Bu Toplu Sözleşmenin Türkiyenin yüzüncü yılına ve Türkiye Yüzyılı vizyonuna yakışır bir toplu sözleşme olacağına inanıyoruz.'' dedi.

TALEPLER

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Fenasiii 13 ay önce

Yetkili sendikanın toplu dozlesme masasinda memurlar lehine önemli kazanımlar elde edecine inanmıyorum. Bugün memurun hali ortada .Uzun bir süre Yetkili sendika memursendi.Artik memursenede bir uyarı yapmak gerekiyor. Bu uyarıda istifa etmektir.