Öne Çıkanlar öğretmen Kamu Birliği Konfederasyonu Kurum Takip Sistemi Veri Girişi Hazine ve Maliye Bakanlığı engelli

Memur ve Öğretmenlere Sendikal İzin Yazısı

Çalışma Genel Müdürü V. Bakan a. Dr. Mehmet Baş imzalı resmi yazıda ''4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununun 18'inci maddesinin beşinci fıkrasında yer alan, ''100'' ve ''50'' üye sayılarının belirlenmesinde; yetkili sendika belirleme çalışmalarının yapıldığı 15 mayıs tarihinde il/ilçe tespit formunda belirlenen sendika üye sayılarının mı, sendikanın izin talep ettiği tarihteki sendikanın il/ilçe üye sayılarının mı dikkate alınacağına ilişkin 09.02.2024 tarihli ve E-28892082-915.99-96367858 sayılı yazınız incelenmiştir.

4688 sayılı Kanunun 18'inci maddesinin beşinci fıkrasında, "Sendika şubeleri en az 400 üye ile kurulur. Sendika şubesi bulunmayan il ve ilçelerde il ve ilçe temsilciliği kurulabilir. İldeki üye sayısı 100 ve daha fazla olan sendikanın il temsilcisi ile ilçedeki üye sayısı 50 ve daha fazla olan sendikanın ilçe temsilcisi haftada dört saat izinli sayılır." hükmüne yer verilmiştir.

Anılan Kanun maddesinden, sendika şubesi bulunmayan il ve ilçelerde il ve ilçe temsilciliğinin kurulabileceği, haftada dört saatlik izin hakkından; ildeki üye sayısı 100 ve daha fazla olan sendikanın il temsilcisi ile ilçedeki üye sayısı 50 ve daha fazla olan sendikanın ilçe temsilcisinin faydalanacağı anlaşılmaktadır.

Bu itibarla, sendika şubesi bulunmayan il ve ilçelerde il ve ilçe temsilciliğinin kurulması halinde Kanunda öngörülen izin hakkından il/ilçe temsilcisinin yararlanması için öngörülen üye sayılarının belirlenmesinde; sendikanın izin talep ettiği tarihteki sendikanın il/ilçe üye sayılarının dikkate alınacağı hususunu bilgilerinize arz ederim.'' denilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.