Öne Çıkanlar BİM 9 Nisan 2024 Aktüel Ürünler 2024 Yılı DGUY Sınavı Soru ve Cevapları Yapay Zeka Dersi Türk Ticaret Kanunu Ercan AKSU

2023 Yılı Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı Sonucuna Göre Yerleştirme

Bakanlığımız merkez, taşra ve döner sermaye teşkilatında, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/A maddesine tabi olarak görev yapan personel için Sağlık Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği’nde öngörülen hükümler ve Bakanlık Makam Onayı doğrultusunda 20 Mayıs 2023 tarihinde görevde yükselme ve unvan değişikliği yazılı sınavı ve 02-24 Ekim 2023 tarihleri arasında görevde yükselme ve unvan değişikliği sözlü sınavı yapılmıştır.

Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı başarı sıralaması Sağlık Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinin 13’üncü maddesi doğrultusunda belirlenerek Personel Bilgi Sistemi (PBS) üzerinden 19 Aralık 2023 tarihinde ilan edilmiştir.

Bakanlığımız tarafından aşağıda belirtilen esas ve usuller çerçevesinde; görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavında başarılı olan ve tercihte bulunan asıl adaylar arasından başarı sıralamasına göre yerleştirme ve atama işlemleri yapılacaktır.

1) Tercih başvuruları Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü internet adresinde (https://yhgm.saglik.gov.tr/) yer alan Personel Bilgi Sistemi (PBS) üzerinden edevlet kapısı kimlik doğrulama sistemi ile giriş yapılarak yapılacaktır.

2) Başvurular, 26 Aralık 2023 Salı günü başlayıp 02 Ocak 2024 Salı günü saat 18:00’de sona erecektir.

3) Başvuru yapacak adaylar kura takviminde belirtilen tarihler arasında PBS üzerinden başvuru formunu elektronik ortamda doldurarak tercihlerini kaydedip kesinleştireceklerdir. Kesinleştirme işlemi yapıldıktan sonra başvuru bilgileri ve tercihlerde değişiklik yapılamayacaktır. Kesinleştirilmeyen başvurular dikkate alınmayacaktır.

4) Kesinleştirilen başvuru formu fiziki evrak olarak ayrıca gönderilmeyecektir.

5) Başvuru yapacak olan adaylar, sınava başvurduğu unvan ve branşta yerleştirme işlemine esas ilan edilen münhal yerler arasından en fazla on (10) adet tercihte bulunulabilecektir.

6) Yerleştirme işlemi, başvurusunu kesinleştiren adaylardan başarı sıralaması en önde olan adaya öncelik verilmek suretiyle tercih sıralaması dikkate alınarak yapılacaktır. Tercihlerine yerleşemeyen adaylardan genel kuraya katılma talebinde bulunanlar için boş kalan münhal yerlere kura ile yerleştirme yapılacaktır.

7) İlan metninde belirtilen süre içerisinde başvurmayan veya PBS üzerinden tercihlerini kesinleştirilmeyen adayların başvuruları dikkate alınmayacaktır.

8) Bu kura için açılmış olan münhal kadrolar il bazında ilan edilmiştir.

9) Adayların yerleştirme işlemleri 04 Ocak 2024 Perşembe günü noter huzurunda ve bilgisayar ortamında yapılacaktır.

10) Bu yerleştirme sonucu yerleşenlerin mükteseplerine uygun kadrolara atamalarının yapılması, mükteseplerine uygun yeterli kadro bulunmaması nedeniyle atamaları yapılamayanlara yönelik olarak 2 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 7 nci maddesi hükümleri kapsamında dolu veya boş kadro değişikliği yoluna gidilecek ve kadro uygun hale getirildikten sonra atamaları yapılacaktır. Bu süre içerisinde adı geçenlerin sınav sonucuna göre atamaya esas her türlü hakları saklı kalacaktır.

11) Ataması yapılan personel, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 62. ve 63. maddelerinde düzenlenen süreler içerisinde göreve başlamakla yükümlüdür. Mezkûr maddelerde belirtilen sürelerde göreve başlamayan personelin atamaları iptal edilecektir.

12) Sağlık Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinin 15. maddesinin 4. fıkrasında yer alan:“Duyurulan kadrolardan;

a) Atanma şartlarını taşımadıkları için sınavlarının geçersiz sayılması veya bu sebeple atamalarının iptal edilmesi, atanılan göreve geçerli bir mazeret olmaksızın süresi içinde başlanılmaması ya da atanma hakkından vazgeçilmesi,

b) Emeklilik, ölüm, memurluktan çekilme veya çıkarılma, başka unvanlı kadrolara ya da başka bir kuruma naklen atanma sebepleriyle boş kalan veya boşalan kadrolara, başarı sıralamasının kesinleştiği tarihten itibaren 6 (altı) aylık süreyi aşmamak üzere aynı unvanlı kadrolar için yapılacak müteakip sınava ilişkin duyuruya kadar, 13 üncü maddeye göre Bakanlıkça belirlenen yedekler arasından başarı sıralamasına göre atama yapılır.” hükmü doğrultusunda işlem tesis edilecektir.

13) Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı sonucunda atananlar; eş durumu, sağlık nedeniyle yer değiştirme, öğrenim şartı, engellilik durumu ve can güvenliği nedeniyle yer değiştirmeleri hariç olmak üzere atandıkları yerlerde en az iki yıl süre ile fiilen görev yapmadıkça iller arası yer değişikliği talebinde bulunamayacaklardır.

14) Personelin, görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavına başvurusu sırasındaki beyanı esas kabul edildiğinden, yerleştirme sonucu yerleşenlerden, atanma şartlarını taşımadıkları sonradan anlaşılanlar ile atama yapılıncaya kadarki dönemde atanma şartlarını kaybedenlerin sınavları geçersiz sayılarak atamaları yapılmayacak; atama yapılmış olsa dahi iptal edilecektir.

Başvurular 26 Aralık 2023-2 Ocak 2024 tarihleri arasında PBS üzerinden yapılacak. Yerleştirme komisyonu son değerlendirmeyi 3 Ocak 2023 tarihinde yapacak. Yerleştirme İşlemi 4 Ocak 2023 tarihinde yapılacak olup, yer ve saat https://yhgm.saglik.gov.tr internet adresinden ilan edilecek.

Münhal Kadrolar : https://dosyamerkez.saglik.gov.tr/Eklenti/47097/0/2023gysuds-munhal-kadrolarxlsx.xlsx

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.