Öne Çıkanlar rektör atamaları Gelir Vergisi Genel Tebliği 12 bin sağlık personeli Ticaret Bakanlığı Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı

16. Görev Köpeği ve İdarecisi Sınavı Ne Zaman?


Sınav başvuru ücretinin ödeneceği ve başvuru işlemlerinin yapılacağı son tarih 16 Ağustos 2024'dür. İl Emniyet Müdürlüğünce alınan müracaatların resmi yazı ve dijital olarak Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığına gönderileceği son tarih 20 Ağustos 2024'dür. 

Sınava girecek adayların Sınav Yerleştirme Komisyonu tarafından yerleştirme işlemlerinin yapılarak, ilan edileceği tarih aralığı 21-27 Ağustos 2024'dür. İl Emniyet Müdürlüklerine gönderilen kesin listelere göre adaylara, sınav giriş belgelerinin düzenlenerek teslim edileceği tarih aralığı 28 Ağustos-16 Eylül 2024'dür. 

Sınav 17 Eylül 2024 tarihindedir. Sınav Değerlendirme Komisyonunun görev alacağı tarih başlangıcı 17 Eylül 2024'dür. Sınav sonuçları tüm değerlendirmeler bittikten sonra açıklanacaktır.

2. Başvuru İşlemleri

2.1. Başvuru şartlarını yerine getiren adaylar, ikamet ettikleri İl Valiliklerine (İl Emniyet Müdürlüğü Özel Güvenlik Şube Müdürlüklerine) müracaat edeceklerdir.

2.2. Sınava katılacak görev köpeği ve idarecisi için katıldığı branştan 60.000 TL (altmışbin) sınav ücreti alınacaktır. Bu ücretler, adaylar tarafından Halk Bankası şubelerine sınav adı ve kimlik bilgileri belirtilerek yatırılacaktır. Adaylar, sınav giriş ücreti yatırıldığına dair almış olduğu dekontu müracaat ettikleri İl Emniyet Müdürlüğü Özel Güvenlik Şube Müdürlüklerine teslim edeceklerdir.

2.3. Sınav Yerleştirme Komisyonu tarafından adayların sınav yerleştirme işlemi yapıldıktan sonra İl Özel Güvenlik Şube Müdürlüklerince 2020/08 sayılı Genelge ekinde yer alan “Görev Köpeği ve İdarecisi Sınav Giriş Belgesi” (Ek-4/A) düzenlenerek adaylara teslim edilecektir.

2.4. Özel Güvenlik Bilgi Sistemi Otomasyon Projesi’nde (ÖGNET) “Görev Hayvanı Modülü”nün gerçek ortamda kullanıma hazır hale gelmesi durumunda sınava ait tüm işlemler ÖGNET’ten yapılacak olup; konu ile ilgili bilgilendirme ayrıca yapılacaktır.

2.5. Müracaat tarihi itibari ile görev köpeğinin son 6 (altı) ay içerisinde çekilmiş, 100 (yüz) derece ve üstü kalça filmleri geçerlidir.

3. Sınav Görevlilerinin Sınav Öncesi Yapacağı Hususlar

3.1. Sınav Amiri; sınav alanının hazırlanması, sınava tabi olacak görev köpeği ve idarecisi adayları için sınava konu olan materyallerin uygun yerlere konulması ve sınav alanında yapılacak parkur hakkında aday idarecilerine bilgilendirme yapar.

3.2. Veteriner hekim; sınava katılacak görev hayvanının çiplerini okutarak 2020/08 sayılı Genelge’de belirtilen şartları taşıyıp taşımadığı ile sağlık karnesinin kontrolünü yapar.

3.3. Diğer Görevliler; sınav alanının güvenliğini sağlar ve aday idarecilerin güvenlik önlemleri ile köpeklerin donanım malzemelerinin kontrolünü, sınav amiri tarafından verilen diğer görevleri yapar.

4. Aday İdarecilerinin Sınav Öncesinde Uyması Gereken Hususlar

4.1. İdareciler, sınav öncesi köpeklerin kimliklerini/pasaportlarını hazır hale getirir.

4.2. İdareciler, sınav öncesi kendilerine ayrılan bölümde bekler.

4.3. Köpeklerin sınav alanına getirilmesi ve sınav sonrası kontrollü bir şekilde sınav alanından götürülmesinden idareci sorumludur.

5. Sınav Görevlilerinin Sınav Esnasında Yapacağı Hususlar

5.1. Sınav görevlileri; kimlik/pasaportu kontrol edilen köpeğin ve idarecisinin güvenli bir şekilde sınav alanına intikalini sağlar.

5.2. Sınavın başlangıcından, sınavın bitiş sürecine kadar köpek ve idarecisinin kontrol altında tutulması için gerekli tüm tedbirleri alır.

5.3. Sınavı biten köpek ve idarecisinin sınav alanından güvenli bir şekilde ayrılması için gerekli tüm tedbirleri alır ve takibini yapar.

5.4. Oluşabilecek herhangi bir kaza durumunda başıboş gezen köpeği kontrol altına alınmasını sağlar ve aday idareciye sağlık ekibinin yanına kadar refakat eder.

5.5. Görev köpeği ve idarecisini sınav süresince gözetim altında tutar.

6. Aday İdarecilerinin Sınav Esnasında Uyması Gereken Hususlar

6.1. İdareciler, sınav öncesi kendilerine ayrılan bölümde bekler.

6.2. İdareci görev köpeği ile beraber, sınav anında sınav görevlilerinin vereceği uyarı ve direktiflere uyar.

6.3. Bu talimatta belirtilen diğer hususları yerine getirir.

7. Görev Köpeği ve İdarecisi Sınavı

7.1. Sınav daha sonra duyurulacak olan bir adreste yapılacaktır.

7.2. Adaylardan, ruhsatlı bile olsa üzerinde ateşli silah, kesici, delici, yaralayıcı alet, telefon, kamera, iletişim sağlayıcı vb. bulunduranlar sınava alınmayacaktır.

7.3. Sınav sonuçları, www.egm.gov.tr/ozelguvenlik web adresinden açıklanacaktır.

7.4. 2024 yılı için görev köpeği ve idarecisi kimlik kartı ücreti 10.000 TL (onbin) olarak belirlenmiştir. Söz konusu ücretler, Polis Teşkilatı Güçlendirme Vakfının Halkbank Opera Şubesi TR18 0001 2009 4130 0010 2605 12 nolu hesabına yatırılacaktır. 

8. Genel Hükümler

8.1 Başvuru şartlarını taşımayan, sınava girmeyen, giremeyen, sınava alınmayan, sınavdan çıkartılan, sınavda başarısız olan ve sınavı geçersiz sayılan adayların yatırmış oldukları sınav ücreti geri ödenmez/devredilmez.

8.2 Kimlik kartı başvuru işlemleri, sınav sonuçlarının açıklandığı tarihten itibaren 7 iş günü içerisinde yapılacaktır.

8.3 20.09.2024 ile 12.10.2024 tarihine kadar geçerli Görev Köpeği ve İdarecisi Kimlik Kartı bulunan görev köpeği ve idarecileri, sınav sonuçlarının açıklandığı tarihten itibaren 7 iş günü sonuna kadar mevcut kimlik kartları ile çalışabilecektir.

8.4 Sınavla ilgili yaşanacak tereddütlerde, Merkezi Sınav Komisyonunca alınan karar uygulanacaktır.

8.5 Sınava girecek idareciler ve köpeklerin değerlendirmeleri başlamadan önce sınav alanına hiç kimse alınmayacak ve herhangi bir ekipman üzerinde çalışma yapmasına izin verilmeyecektir. Sınav görevlileri bu kurala uymayanları sınavdan uzaklaştıracaktır.

8.6 İdareciler herhangi bir kaza ya da yaralanma olduğunda derhal sınav komisyonu ya da görevlilere bilgi vermek zorundadır.

8.7 Sınav alanında hiç kimse köpekleri tahrik edici, rahatsız edici davranışta bulunmayacaktır. Köpekleri incitecek davranışlar hiçbir şekilde mazur görülmeyecek ve sınav derhal iptal edilecektir.

8.8 Sınav esnasında sınav alanına görevli personel harici hiç kimse girmeyecek ve sınav alanı her türlü görüntülü canlı yayın sistemiyle hiç kimseye izletilmeyecektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.