Öne Çıkanlar YÖK A101 24 Mart 2023 Aktüel Ürünler BİM 2 Temmuz 2024 Aktüel Ürünler Yerli Pasaport öğretmen

34. Silah Tamir Yeri Açma Sınavı Ne Zaman?

18 Ağustos 2024 Tarihinde Yapılacak Olan Silah Tamir Yeri Açma Sınavına ait Sınav Talimatı detayları belli oldu. Sınav başvuru ücretinin ödeneceği ve başvuru işlemlerinin yapılacağı son tarih 24 Temmuz 2024’dür.

İl Emniyet Müdürlüklerince sınav başvuru ücretini yatıran aday listelerinin Patlayıcı Maddeler Bilgi Sistemi’ne (PATBİS) veri girişi yapılacağı son tarih 31 Temmuz 2024’dür.

Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı tarafından sınava katılacak adayların, PATBİS üzerinden okul/sınıf yerleştirme işleminin yapılacağı tarih aralığı 1-2 Ağustos 2024’dür.

İl Emniyet Müdürlüklerince sınav giriş belgelerinin PATBİS üzerinden düzenlenerek adaylara teslim edileceği tarih aralığı 3-18 Ağustos 2024’dür.

Yazılı Sınav Komisyonun görevli olduğu tarih aralığı 10-14 Ağustos 2024’dür.

Sınav Sorularını ve Optik Cevap Kâğıtlarını Basım Komisyonun görevli olduğu tarih aralığı 15-18 Ağustos 2024’dür.

Yazılı sınavda görev alacak bina, salon sorumlusu ve gözetmenlerin görevli olduğu tarih 18 Ağustos 2024’dür.

Sınav 18 Ağustos 2024 tarihinde Pazar günü, saat 14.00’da yapılacak.

Sınav Değerlendirme Komisyonunun (Yazılı) görevli olduğu tarih 18 Ağustos 2024’dür.

Yazılı sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih 18 Ağustos 2024’dür.

Adayların, yazılı sınav sonuçlarına itiraz edeceği tarih aralığı 18-19 Ağustos 2024’dür.

Sınav Sonuçlarına İtiraz Değerlendirme Komisyonunun görevli olduğu tarih aralığı 18-19 Ağustos 2024’dür.

Yazılı sınav itiraz sonuçları 19 Ağustos 2024 tarihinde açıklanacak.

Uygulamalı Sınav Komisyonunun göreve başlayacağı tarih 19 Ağustos 2024’dür.

Sınav Değerlendirme Komisyonunun (Yazılı-Uygulamalı) göreve başlayacağı tarih 24 Ağustos 2024’dür.

Sınav sonuçları 13 Eylül 2024 tarihinde açıklanacak.

2) ADAYLARDA ARANACAK NİTELİKLER VE BAŞVURU İŞLEMLERİ

2.1. Sınava ait iş ve işlemler POLNET 5 PATBİS projesi üzerinden yapılacaktır. 

2.2. Adaylar, nüfus cüzdanı fotokopisi, iki adet renkli ve yeni çektirilmiş vesikalık/biyometrik fotoğraf ile başvuru işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir. 

2.3. Adayların sınav başvuru tarihi itibari ile 21 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. 

2.4. Sınav başvuru ücreti 25.000 TL’dir. Adaylar tarafından Halk Bankası şubelerine sınav adı ve kimlik bilgileri belirtilerek sınav başvuru ücreti yatırılacaktır. Adaylar, sınav giriş ücreti yatırıldığına dair almış olduğu dekontu müracaat ettikleri İl Emniyet Müdürlüğü Silah ve Patlayıcı Maddeler Şube Müdürlüklerine teslim edeceklerdir.

2.5. Herhangi bir meslek grubuna ait üniforma vb. kıyafetle adayların sınava giremeyeceği, müracaatı kabul eden personel tarafından adaya tebliğ edilecektir. 

2.6. İl Emniyet Müdürlüğü Silah ve Patlayıcı Maddeler Şube Müdürlüğü tarafından taratılarak PATBİS’e yüklenen fotoğraflar optik cevap formu ile sınav giriş belgelerinde kullanılacaktır. 

Bu çerçevede; 

Sınavın yapılacağı binanın giriş bölümünde güvenlik gözetmeni tarafından adayların, sınava giriş belgeleri ile T.C. Kimlik Kartı veya kimlik yerine geçen belgelerinde yer alan fotoğraf ve bilgilerin kontrolü sağlanacaktır. 

Sınavın yapılacağı salonda görevli sınav gözetmeni tarafından adaya ait T.C. Kimlik Kartı veya kimlik yerine geçen belge, sınav giriş belgesi ve optik cevap formunda yer alan fotoğraf ile karşılaştırılarak aynı kişi olup olmadığı kontrol edilecektir. 

3) YAZILI SINAV VE İTİRAZ

3.1. Yazılı sınav Ankara ilinde yapılacaktır. 

3.2. Yazılı sınavda 50 adet soru sorulacaktır. Sınav süresi 60 dakikadır. Her soru 2 puan olup, yanlış doğruyu götürmeyecektir. 

3.3. Yazılı sınav (100) puan üzerinden değerlendirilir. Adayların sınavdan en az (60) puan almaları gerekir. 

3.4. Yazılı ve uygulamalı sınav soruları, uygulamalı sınav komisyonu tarafından hazırlanacaktır. 

3.5. Adaylar, yazılı sınav başladıktan 15 dakika sonra sınava alınmayacak, sınavın son 15 dakikasında adayların sınav salonundan çıkışına izin verilmeyecektir. Sınav salonunda iki aday kalması durumunda, bu kişiler sınav süresi bitimine kadar sınav salonundan çıkarılmayacaktır. 

3.6. Yazılı sınav sonuçlarına itirazlar, sınav sonuçlarının açıklanmasından itibaren 24 saat içerisinde dilekçe ile Sınav Sonuçlarına İtirazları Değerlendirme Komisyonuna veya Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığına yapılır. Komisyonun itirazla ilgili aldığı karar kesindir. 

3.7. Ruhsatlı bile olsa yanında ateşli silah veya kesici, delici yaralayıcı alet bulunduranlar sınava alınmayacaktır. 

3.8. Yazılı sınav için adaylar yanlarında sınav giriş belgesi aslını, üzerinde T.C. kimlik numaraları bulunan T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaporttan birinin aslını, en az bir adet siyah yumuşak uçlu kurşun kalem, silgi ve kalemtıraş bulundurması gerekir. 

4) UYGULAMALI SINAV

4.1. Yazılı sınavda başarılı olanlar, istedikleri belge sınıfına giren işleri yapmak için yeterli bilgi ve beceriye sahip olup olmadıklarının değerlendirilmesi amacıyla Uygulamalı Sınav Komisyonu tarafından sınava tabi tutulacaktır. 

4.2. Adaylar, mesleki yeterlilik ölçüsüne ve soru kartı çekme usulüne göre sınava tabi  tutulacaktır. 

4.3. Adayların sınav aşaması, Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı tarafından videoya çekilerek kayıt altına alınır. Video kayıtları, sınav sonuçlarının açıklandığı tarihten 5 yıl sonra tutanak düzenlenerek imha edilir.

4.4 Uygulamalı sınav için adaylar yanlarında sınav giriş belgesinin aslını, üzerinde T.C. Kimlik Numaraları bulunan nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaporttan birinin aslını  bulundurmak zorundadır. 

4.5. Uygulamalı Sınav; 19.08.2024 tarihinden görev hitamına kadar saat 09.00’da yapılmaya başlanacaktır. (Sınav yeri daha sonra ilan edilecektir.) 

4.6. Ruhsatlı bile olsa yanında ateşli silah veya kesici, delici yaralayıcı alet bulunduranlar sınava alınmayacaktır. 

4.7. Herhangi bir meslek grubuna ait üniforma vb. kıyafetle gelen adaylar sınava alınmayacaktır. 

4.8. Uygulamalı sınav 100 puan üzerinden değerlendirilir. Adayların sınavdan en az 60 puan almaları gerekir. 

4.9. Uygulamalı sınav sonucuna, sınav sonuçları açıklandıktan sonraki ilk 3 iş günü içerisinde sadece maddi hata yönünden itiraz edilebilir. 

5) GÜVENLİK GÖZETMENİNİN GÖREV VE SORUMLULUKLARI 

Sınavın yapılacağı binanın giriş bölümünde; 

5.1. Sınava girecek adayların, sınava giriş belgeleri ile T.C. kimlik kartı veya kimlik yerine geçen belgelerinde yer alan fotoğraf ve bilgilerin kontrolünü dikkatli bir şekilde yapacaktır. 

5.2. Sınava girecek adayların, şeffaf şişeli su dışında yiyecek ve içecek maddeleri ile herhangi bir iletişim cihazı, cep telefonu, çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi, cep bilgisayarı, kol veya cep saati gibi her türlü bilgisayar özelliği bulunan veya dijital bellek kullanan elektronik cihaz, silah ve benzeri teçhizat, sözlük işlevi olan elektronik aygıt vb. araçlar ya da müsvedde kâğıdı, defter, kitap, sözlük vb. doküman ile sınav güvenliğini tehlikeye sokabilecek her türlü materyalin sınav binasına girmesini engellemek amacıyla üst araması yapacaktır. 

5.3. (9.1) ve (9.2) maddelerinde belirtilen hususlara aykırı hareket edenler hakkında, bina sınav gözetmenine bilgi vererek tutanak tanzim edecektir. 

6) SON HÜKÜMLER 

6.1. Başvuru şartlarını taşımayan, sınava girmeyen, giremeyen, sınava alınmayan, sınavdan çıkartılan, sınavda başarısız olan ve sınavı geçersiz sayılan adayların yatırmış oldukları sınav ücreti geri ödenmez/devredilmez. Ancak idareden kaynaklanan nedenlerle sınavın iptal edilmesi durumunda, sınav başvuru ücreti iade edilecektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.