Öne Çıkanlar Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Okul Öncesi Eğitim Programı Eğitici Eğitimi Okul Veri Randevu İşlemi Öğretmenler Arası Nesilden Nesile Milli Mücadele Temalı Tiyatro Oyunu Yazma Yarışması Meyve Günü EYT Konusunda Hangi Lider Ne Demişti?

2023 Yılı Misyon Koruma Sınavı Ne Zaman?

Misyon Koruma Sınavı'na; Emniyet Genel Müdürlüğü ilgili komisyonlarınca, haklarında “KATILABİLİR” kararı verilerek sınava katılması “UYGUN GÖRÜLEN” ve Emniyet Genel Müdürlüğü Dış İlişkiler Daire Başkanlığı POL-NET sayfasında isim listesi yayımlanan adaylar, katılabileceklerdir.

Sınav Ücreti: Sınava katılacak aday KDV dâhil 370,00 (üçyüzyetmiş) TL sınav ücretini, MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi hesabına; https://odeme.meb.gov.tr adresinden tüm bankaların kredi kartıyla veya T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. ve Türkiye Halk Bankası A.Ş.’nin ATM, mobil bankacılık ya da internet bankacılığı 22/03/2023-28/03/2023 tarihleri arasında yatıracaktır. Sınav ücretinin yatırılması ile başvuru işlemi tamamlanmış olacaktır.

Başvurusu ya da sınavı geçersiz sayılan, sınava girmeyen, sınava alınmayan ya da sınavdan çıkarılan, başarılı olamayan, başvuru şartlarını taşımadığı hâlde sınav ücreti yatırmış olan adayların ödedikleri ücretler iade edilmeyecektir.

SINAV GİRİŞ BELGESİ

Adaylar sınav giriş belgelerini, 10/04/2023 tarihinden itibaren e-devlet şifreleri ile kimlik doğrulama uygulamasıyla http://www.meb.gov.tr ya da http://odsgm.meb.gov.tr internet adreslerinden alabileceklerdir.

SINAV UYGULAMASI

Sınav Bilgileri:

Misyon Koruma Sınavı Amir ve Memur Grubu için saat 10.00'da başlayacak. Sınavda 4 seçenekli 100'er soru sorulacak. Sınav 120 dakika sürecek olup; Ankara, Antalya, Erzurum, İstanbul, İzmir, Samsun, Van, Mersin, Mardin, Tunceli, Kayseri sınav merkezlerinde yapılacak. Sınav 16 Nisan 2023 tarihinde gerçekleştirilecek.

1. Kullanımı doktor raporu ile belirlenen hasta veya engellilere ait cihazlar ve ilaçlar, anahtarlıksız basit anahtar, ulaşım kartları, para, alyans, şeffaf pet şişe içerisinde bandajı çıkarılmış su ve şeffaf numaralı gözlük hariç; her türlü kesici ve delici alet, ateşli silah, çanta, cüzdan, cep telefonu, her türlü saat, anahtarlık, elektronik anahtar, kablosuz iletişim sağlayan cihaz, kulaklık, kolye, küpe, bilezik, yüzük, broş ve diğer takılar, her türlü plastik, metal ve cam eşya, banka kredi kartları, her türlü elektronik ve mekanik cihaz, her türlü müsvedde kâğıt, defter, ders notu, kitap, sözlük, dergi, gazete ve benzeri yayınlar, cetvel, pergel, açıölçer ve benzeri araçlar, yiyecek, içecek ve diğer tüketim maddeleri bulunduran aday sınav binasına alınmayacaktır.

2. Adaylar sınava gelirken yanlarında iki adet siyah uçlu kurşun kalem, silgi ve kalemtıraş bulunduracaklardır. Ayrıca adaylar sınav salonlarına bandajı çıkarılmış şeffaf pet şişe içerisinde su getirebileceklerdir.

3. Adaylar sınava; sınav giriş belgesi ve üzerinde T.C. kimlik numarası yer alan geçerli kimlik belgelerinden biri (nüfus cüzdanı/T.C. kimlik kartı, sürücü belgesi veya geçerlilik süresi devam eden pasaport) ile gireceklerdir. Sınav giriş belgesi ve geçerli kimlik belgelerinden birisi yanında olmayan adaylar sınava alınmayacaktır.

4. Adaylar, nüfus müdürlükleri tarafından verilen fotoğraflı, barkodlu- karekodlu geçici kimlik belgesi/T.C. kimlik kartı talep belgesi ile sınava alınabileceklerdir.

5. Yazılı sınavda sorulan sorular ile cevap anahtarı 17 Nisan 2023 tarihinde www.meb.gov.tr ve/veya http://odsgm.meb.gov.tr ve POLNET adreslerinden yayımlanacaktır.

6. Sınav sonuç bilgileri 11 Mayıs 2023 tarihinden itibaren https://www.pa.edu.tr ve www.meb.gov.tr ya da http://odsgm.meb.gov.tr internet adreslerinden yayımlanacaktır.

SINAVKONULARI

a) İnsan Hakları (%10),
b) Anayasa ve İdare Hukuku (%10),
c) Polisi İlgilendiren Mevzuat (%20),
ç) Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi (%10),
d) Protokol Bilgisi (%10),
e) Silah Bilgisi (%20),
f) Güncel ve Kültürel Konular (%10),
g) Yabancı Dil (İngilizce-Fransızca-Almanca) (%10)

SINAVIN DEĞERLENDİRİLMESİ

• Sınavda yer alacak her soru puan olarak eşit ağırlığa sahiptir. Değerlendirme 100 puan üzerinden yapılacaktır. Doğru cevaplar dikkate alınarak yapılacak ve başarı puanı hesaplamasında [Puan=(Doğru Sayısı / Soru Sayısı) x 100] formülü kullanılacaktır. Sınavda yer alacak her soru puan olarak eşit ağırlığa sahiptir.

• Başarı listesinde eşitlik olması durumunda eşitlik bozuluncaya kadar aşağıdaki esaslar sırasıyla takip edilerek;

a) İnsan Hakları sorularında puanı fazla olan adaya,
b) Anayasa ve İdare Hukuku sorularında puanı fazla olan adaya,
c) Polisi ilgilendiren mevzuat sorularında puanı fazla olan adaya,
ç) Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi sorularında puanı fazla olan adaya,
d) Protokol Bilgisi sorularında puanı fazla olan adaya,
e) Silah Bilgisi sorularında puanı fazla olan adaya,
f) Güncel ve Kültürel konulardaki sorularda puanı fazla olan adaya,
g) Yabancı dil sorularında puanı fazla olan adaya,
ğ) Amirlerde kıdem sıralamasına göre,
h) Memurlarda sicil numarasına göre önde olan adaya, öncelik tanınacaktır.

• Değerlendirme sırasında Merkez Sınav Kurulu kararı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular/sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soru/soruların puan değerinin yeniden hesaplanması suretiyle puanlama yapılır.

• Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir.

• Yazılı Sınav sonucunda Dışişleri Bakanlığı tarafından talep edilen personel miktarının iki katı kadar aday (400 amir ve 700 memur) genel başarı sıralamasına göre en yüksek puandan itibaren yapılacak sıralamada başarılı sayılacak ve mülakat sınavına girmeye hak kazanacaktır.

İLETİŞİM ve DUYURU

Millî Eğitim Bakanlığı: İletişim Merkezi "444 0 632”

Emniyet Genel Müdürlüğü Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı: 0 (312) 462 24 43- 44

SINAV İTİRAZLARI

• Adaylar, sınav sorularına ilişkin itirazlarını soru ve cevap anahtarının POL-NET’ten ve www.meb.gov.tr ve/veya http://odsgm.meb.gov.tr yayımlanmasından itibaren en geç 5 takvim günü içerisinde e-İtiraz Modülü (https://eitiraz.meb.gov.tr) üzerinden yapacaklardır.

• Sınav sonuçlarına ilişkin itirazlarını ise sonuçların POL-NET ve www.meb.gov.tr ve/veya http://odsgm.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanmasından itibaren en geç 2 (iki) iş günü içerisinde itirazda bulunabilecekler, itirazlara 7 (yedi) iş günü içerisinde cevap verilecektir.

Adaylar itiraz başvurularını, MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesinin T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. ve Türkiye Halk Bankası A.Ş. şubelerinden herhangi birine kendisine ait T.C. Kimlik Numarası ile KDV dâhil 30 TL (otuz) TL e-İtiraz Modülü (https://eitiraz.meb.gov.tr) üzerinden yapacaklardır. İtirazların değerlendirilmesinde e-İtiraz Modülüne giriş tarihi dikkate alınacaktır.

• Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

• Başvurusu ya da sınavı geçersiz sayılan, sınava girmeyen, sınava alınmayan ya da sınavdan çıkarılan adayların bu konuyla ilgili itiraz başvuruları dikkate alınmaz.

Sınav Duyurusuna http://www.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2023_03/09151337_EGM_MisyonKorumaSinavDuyurusu_guncel.pdf linkinden ulaşabilirsiniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.