Öne Çıkanlar BİM 21 Haziran 2024 Aktüel Ürünler Köy ve Mahalle Muhtarları öğretmen Murat Kurum Emeklilere 1500 TL Bayram İkramiyesi Kanun Teklifi

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) (26 Mayıs 2023)

Ortaöğretim Genel Müdürü Bakan a. Halil İbrahim TOPÇU imzalı resmi yazıda ''3 Eylül 2023 tarihinde gerçekleştirilecek olan İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavının 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı birinci dönemi sonuna kadar işlenen konu, kazanım ve açıklamaları kapsaması hakkındaki ilgi Makam Oluru ekte gönderilmiştir. 26.05.2023 tarihli ve 76943318 sayılı Makam Oluru doğrultusunda gerekli iş ve işlemlerin yürütülmesi hususunu bilgilerinize arz ve rica ederim.'' denilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından E-83203306-480.08-76943318 sayılı 26 Mayıs 2023 tarihli İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) konulu Milli Eğitim Bakanı Mahmut ÖZER, Bakan Yardımcısı Osman SEZGİN ve Ortaöğretim Genel Müdürü Halil İbrahim TOPÇU imzalı resmi yazıda ''İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS), İlköğretim ve Ortaöğretimde Parasız Yatılı veya Burslu Öğrenci Okutma ve Bunlara Yapılacak Sosyal Yardımlara İlişkin Kanun ve Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmi Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliği kapsamında gerçekleştirilmektedir. 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve birçok ili etkileyen depremler nedeniyle İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavına yönelik aşağıda belirtilen düzenlemenin yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Bu kapsamda; İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11. sınıflar ile hazırlık sınıfı öğrencilerinin katılımıyla 3 Eylül 2023 tarihinde gerçekleştirilecek olup, Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nin ek üçüncü maddesi ile Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nin ek ikinci maddesinde yer alan “İlçe, il veya ülke genelinde genel hayatı etkileyen salgın hastalık, doğal afet, elverişsiz hava koşulları gibi durumlarda bu Yönetmelikle düzenlenen eğitim, öğretim, yönetim ve işleyişe ilişkin usul ve esaslar Bakanlıkça ayrıca belirlenebilir.” hükmü gereğince ülke genelinde sınava girecek tüm öğrencilerin sınava esas derslerin ilk dönem sonuna kadar işlenen konu, kazanım ve açıklamalarından sorumlu olmalarının uygun olacağı değerlendirilmektedir.

Makamlarınızca uygun görülmesi hâlinde 3 Eylül 2023 tarihinde gerçekleştirilecek olan İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavının 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı birinci dönemi sonuna kadar işlenen konu, kazanım ve açıklamaları kapsaması hususunu olurlarınıza arz ederim.'' denilmiştir.

2023 İLKÖĞRETİM VE ORTAÖĞRETİM KURUMLARI BURSLULUK SINAVI BAŞVURU KILAVUZU'NA https://cdn.eba.gov.tr/yardimcikaynaklar/2023/05/IOKBS_2023.pdf linkinden ulaşabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığınca 3 Eylül 2023 tarihinde gerçekleştirilecek İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı için başvuru süresi, 21 Haziran; onay süresi ise 22 Haziran saat 17.00'ye kadar uzatıldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.