Öne Çıkanlar Milli Eğitim Bakanlığı MEB EYT memurlar Mahmut Özer

1 Nisan 2024 Pazartesi Günü 2024 Yılı Yerel Seçim Sonrası Okullar Tatil Mi?

Milyonlarca veli, öğrenci ve öğretmen nefeslerini tuttu ve Milli Eğitim Bakanlığı'ndan gelecek habere kitlendi. Mahalli İdareler Genel Seçimleri dolayısıyla 1 Nisan 2024 Pazartes günü okulların tatil olup olmadığı merak ediliyor.

31 Mart 2024 Pazar günü eğitim kurumları, seçmenlerin oy kullanması için hazırlanacak, öğretmenler seçimde görevli olacak. Bu sebeplerle 1 Nisan 2024 Pazartesi günü okulların tatil edilmesi ihtimali yüksek. 

Hatırlanacağı üzere 2019 Yılı Mahalli İdareler Seçimlerinde 1 Nisan 2019 Pazartesi günü okullar tatil edilmişti. Aynı kararın 2024 Yılı Mahalli İdareler Seçimleri için de verilmesi bekleniyordu. İşte o karar:

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü tarafından E-28892082-869-99687472 sayılı 27 Mart 2024 tarihli Mahalli İdareler Genel Seçimleri konulu resmi yazı yayınlandı.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf TEKİN imzalı resmi yazıda ''Bilindiği gibi eğitim kurumları, 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde asıl işlevlerinden farklı olarak seçmenlerin oy kullanmalarına imkân verecek şekilde hazırlanmaktadır. Seçimlerin özelliği nedeniyle oyların sayım işlemi akşam geç saatlerde bitmekte, bu durum da eğitim kurumlarının aynı gün içerisinde eğitim öğretime hazır hâle getirilmesini engellemektedir. Bu nedenle Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumları, eğitim öğretime hazır hâle getirilmeleri bakımından 1 Nisan 2024 Pazartesi günü tatil edilmiştir.

Diğer taraftan, 3 Eylül 2023 tarihli ve 32298 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2024 ve 2025 Yıllarını Kapsayan 7. Dönem Toplu Sözleşmenin "Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşme" bölümünün "Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller" başlıklı 2'nci maddesinde; "(1) Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar." hükmüne yer verilmiştir.

Bu hüküm doğrultusunda, Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenler, Mahalli İdareler Genel Seçimleri nedeniyle eğitim kurumlarının tatil edildiği 1 Nisan 2024 Pazartesi günü üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılacaklardır. Bilgilerini ve gereğini rica ederim.'' denilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.