Öne Çıkanlar öğretmen örgün ortaöğretim kurumları ekpss Milli Eğitim Bakanlığı Ek Öğretmen Atamalarına İlişkin Açıklama

2024 Yılı 1. Cemre - 2. Cemre - 3. Cemre Ne Zaman ve Nereye Düşer?

Kış aylarının bitmesini, bahar ve yaz aylarının gelmesini dört gözle bekleyen vatandaşlar; cemrelerin nereye ve hangi tarihte düşeceğini merak ediyor. Baharın gelişini müjdeleyen cemrelerin düşmesine az bir zaman kaldı.

Cemrelerden ilki havaya düşecek ve yavaş yavaş hava ısınmaya başlayacak. Cemrelerin ikincisi suya düşecek ve sular yavaş yavaş ısınmaya başlayacak. Cemrelerin sonuncusu ise toprağa düşecek ve toprak ısınacak. Böylece üç cemre de düştüğünde baharın geldiğini hissetmeye başlamış olacağız.

İlk cemre 19-20 Şubat 2024 tarihinde havaya, ikinci cemre 26-27 Şubat 2024 tarihinde suya, üçüncü cemre 5-6 Mart 2024 tarihinde toprağa düşecek.

Wikipedia.org sitesinde yer alan bilgiler şöyle:

Mina Vadisi'nde Arafat'tan gelecek taşlarla oluşan yığınlara da "cemre" adı verilir.

Türk ve Altay halk kültüründe ve mitolojisinde İmre (İmere veya Emire) adı verilen cinin neden olduğuna inanılır. İlkbaharda görünüp titrek ışıklar saçarak göğe yükselir. Sonra buzların üzerine düşerek onları eritir. Oradan da yere girer. Bundan sonra ısınmış topraktan buhar yükselir. Emire baharın gelişini temsil eder. Bulgarlarda Zemire olarak yer alır. Anadolu Türkçesindeki Arapçadan gelme Cemre sözcüğünün aslında bu adın benzetme yoluyla değişmiş hâli olduğu söylenebilir. İlk cemre 20 Şubatta havaya ve yedişer gün arayla da toprağa ve suya düşer. Zemre ise Kumuk Türkçesinde nem, buhar gibi anlamlara gelir. Tasavvuftaki kor ve ateş kavramlarının mecazi anlamları vardır. Temizlenmeyi ve yeniden doğuşu temsil eden ateş aşk kavramının yakıcılığıyla da yakından ilgilidir.

Türkiye ve Azerbaycan Türklerinin yaratılışla ilgili eski inançlarından kaynaklanan ve Nevruz Bayramından önce, yılın son çarşamba gününde yapılan "boz ayın dört çarşambası" uygulamasını ifade eden "Cemle" sözcüğü de "Cemre" ile aynı kelimedir. Buradaki "Cemle" de köken olarak "İmir, İmere, Emire" sözcükleriyle bağlantılıdır. Celal Beydili'ne göre; bazı sözlüklerde gösterildiği gibi, Arap dilinden geldiğini söylemek doğru değildir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.