Öne Çıkanlar öğretmen EACEA (Eğitim Görsel İşitsel ve Kültür İcra Ajansı) Kültür ve Turizm Bakanlığı emeklilikte yaşa takılanlar A101 1 Temmuz 2022 Aktüel Ürünler

2022 Yılı Vekalet Yoluyla Kurban Kesim Bedelleri

2022 Yılı Vekâletle Kurban Organizasyonu Tanıtım Toplantısı'na katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, ürkiye Diyanet Vakfı’nın 2022 yılı yurt içi ve yurt dışı vekâletle kurban kesim bedelini açıkladı. Vekaletle kurban bağışlamak isteyenler www.tdv.org ve bagis.tdv.org adreslerinden online olarak bağış yapabilecekler.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, ''Kurban ibadeti, müminlerin Allah’a yakınlaşma arzususun bir tezahürü olarak Hz. Âdem’den bu yana süregelen bir ibadettir. Kurban, ilahi merhamete nail olma ve Rabbimizin rızasını kazanma vesilesi olduğu gibi aynı zamanda toplumsal boyutu olan sosyal bir ibadettir. Gerek fert gerekse toplum açısından birçok hikmeti bünyesinde barındıran kurban ibadetinin, müminler arsında kardeşlik şuurunun pekişmesini, insanlar arasında paylaşma, yardımlaşma ve dayanışma bilincinin gelişmesini sağlayan önemli bir yönü vardır. Bu yönüyle kurban, Allah için paylaşmaktır. Paylaşarak birbirimize yakınlaşmayı sağlayan bir ibadettir. Kesilen veya kestirilen kurbanın Allah için fedakarca paylaşılması, Peygamberimizin örnek ahlakı ve bizlere bıraktığı çok önemli bir sünnetidir.

Türkiye Diyanet Vakfımız, dünyanın ihtiyaç duyulan her yerine, hiçbir inanç ve ideoloji farkı gözetmeksizin cömert milletimizin yardım elini uzatmaktadır. Eğitimden barınma imkanına, gıdadan sosyal yardıma, yetimhanelerden cami inşasına kadar birçok alanda iyilik çalışmaları yapmaktadır. Başta Müslüman azınlıklar olmak üzere yeryüzünün her köşesinde afetlere, işgallere, savaşlara maruz kalan çaresizlerin ve kimsesizlerin yardımına koşmaktadır.

Diğer yandan ‘ibadet esasları ile ilgili işleri yürütmek’ görevine istinaden Diyanet İşleri Başkanlığımız, her konuda olduğu gibi Allah’ın bir emri olan kurban ibadeti hususunda da ilmi ve fiili bakımdan milletimize her zaman rehberlik etmektedir ve bu rehberliğine de devam edecektir.  Kurban kesebilir durumda olan tüm vatandaşlarımızın bu müstesna ibadeti en doğru usul ile ve en güvenli şekilde yerine getirebilmeleri için hizmet üretmektedir.

Amacımız, kurbanlarını vekâlet yoluyla kestirmek isteyen vatandaşlarımıza yardımcı olmak; kurban ibadetinin dini esaslara göre eda edilmesini ve sosyal boyutunun en güzel şekilde yerine getirilmesini sağlamaktır. Kurban etlerini daha fazla ihtiyaç sahibine ulaştırarak bayram sevincini ve mutluluğunu daha fazla kardeşimizle paylaşmak; mazlum, mağdur ve muhtaçlarla kardeşlik bağımızı kuvvetlendirmektir.

Bağışların teslim alınmasından kurbanların kesimine ve dağıtımına kadar organizasyonun her aşamasını titizlikle takip etmektedir. Kurban kesimleri, vekâlet sahiplerinin isimleri tek tek okunarak bizzat Diyanet İşleri Başkanlığımızda görev yapan hocalarımız ve vakfımızın gönüllüleri nezaretinde yapılmaktadır.

En büyük imkanımızın, samimi, kararlı ve fedakar insan kaynağımız olduğunu vurgulamak isterim. Nitekim Diyanet İşleri Başkanlığımızın ve Türkiye Diyanet Vakfımızın bu anlamda sahip olduğu hizmet potansiyeli ve taşıdığı hassasiyet, bizlere emanet edilen kurban vekâletlerinde her yıl düzenli bir artışın yaşanmasına vesile olmaktadır.

Geçtiğimiz yıl ise Türkiye Diyanet Vakfına emanet edilen 589 bin 136 hisse kurbanı yurt içinde 403 kesim noktasında ve yurt dışında 77 ülkenin 339 bölgesinde keserek ihtiyaç sahibi insanlar bayram sevincine vesile olduk elhamdülillah. Bu süreçte büyük bir sorumluluk üstlenen müftülerimiz, vaizlerimiz, imam-hatiplerimiz, müezzin-kayyımlarımız, bütün farklı unvanlardan hocalarımız, Başkanlığımız mensupları, müftülüklerimizde çalışan kardeşlerimiz, Kur’an kursu öğreticilerimiz, Başkanlığımızın ve Vakfımızın görevli ve gönüllü her bir mensubuna huzurlarınızda özellikle teşekkür ediyorum.

Türkiye’de 81 il 922 ilçede, yurt dışında ise Afrika’dan Orta Asya’ya, Balkanlar’dan Kafkasya’ya, Uzak Doğu’dan Latin Amerika’ya kadar uzanan tüm gönül coğrafyamızdaki 80 ülke ve 345 bölgede mazlum ve muhtaç kardeşlerimize milletimizin yardım elini ulaştırmayı planlıyoruz. Milletimizin destek ve teveccühüyle, daha çok mazlum ve muhtaç kardeşimizin yüzünü güldürmek ve onların bayram sevincine vesile olmak istiyoruz.

Türkiye Diyanet Vakfı olarak bu yıl vekâlet yoluyla kurban kesim bedellerini yurt içinde kestirmek isteyenler için 2 bin 250 TL, yurt dışında kestirmek isteyenler içi ise 1.800 TL olarak belirledik.

Online bağış yapabilmenin yanı sıra mobil bağış uygulamamızdan kurban vekaletlerini verebilecekleri gibi il ve ilçe müftülükleri, TDV şubeleri, din görevlileri, tüm PTT şubeleri ve bankalar aracılığıyla da Türkiye Diyanet Vakfı kurban programına katılım sağlayabileceklerdir.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ise Din Hizmetleri Müşavirlikleri, Ataşelikleri, Koordinatörlükler ve bu ülkelerdeki cami dernekleri ile din görevlileri vasıtasıyla kurban vekâletlerini güvenle Vakfımıza emanet edebileceklerdir. Bunun yanı sıra Kurban Bayramı öncesinde 81 ilde şehirlerin önemli noktalarına kurban bağış stantları kuracağız inşallah.

1003 şubemiz aracılığıyla il ve ilçelerde merkezi noktalara kurulacak ve vatandaşların kolaylıkla ulaşabileceği stantlarda hem bağış yapılabilecek hem de kurban çalışmaları hakkında bilgi alınabilecektir. Ayrıca bu süreçte vatandaşlarımız, 0312 416 90 00 numaralı telefondan vakfımızı arayarak kurban vekâleti hakkında detaylı bilgi alabileceklerdir.

Bu vesileyle, kurbanlarını, bağışlarını ve dualarını, yeryüzündeki mazlum ve muhtaçlarla paylaşan vatandaşlarımıza en kalbi şükranlarımı sunuyorum. Yaptığımız iyiliklerin, aziz vatanımızda birlik ve bütünlüğümüzün, samimiyet ve kardeşliğimizin güçlenmesine vesile olmasını; dünyada da iyilik elimizin ulaştığı her noktaya barış, bereket, esenlik ve merhamet taşımasını Yüce Rabbimizden niyaz ediyor, bu organizasyonumuzun hayırlara vesile olmasını diliyor, hepinize en kalbi hürmet ve muhabbetlerimi sunuyorum.'' dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.