Öne Çıkanlar Milli Eğitim Bakanlığı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ŞOK 21 Aralık 2021 Aktüel Ürünler ŞOK 7 Aralık 2021 Aktüel Ürünler 2022 Yılı Asgarî Ücret

Toplu Sözleşme Hükmünün Uygulanması (6 Aralık 2021)

Genel Başkan Yusuf Yazgan ve Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Koyuncu imzalı resmi yazıda ''1 Eylül 2019 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan 5. Dönem Toplu Sözleşme Hükümleri kapsamında Büro, Bankacılık ve Sigortacılık Hizmet Koluna İlişkin Mali ve Sosyal hakların düzenlendiği üçüncü kısım birinci bölümde Seyahat Kartı Madde 1- ''Gelir İdaresi Başkanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığında görev yapan personelden kadro unvanları 6245 Sayılı Harcırah Kanunu'nun 48'inci maddesinde sayılanlardan olmamakla beraber memuriyet mahalli içinde kendilerine zorunlu olarak gezici görev verilen memur ve hizmetlilere vize edilmek kaydıyla anılan madde gereğince fotoğraflı birer kart verilir.'' hükmü kapsamında, Türkiye İstatistik Kurumu merkez ve taşra teşkilatında görev yapan personellere ilgili madde kapsamında seyahat kartı verilmesi gerekmektedir. Çünkü söz konusu seyahat kartı uygulaması hususuna 25 Ağustos 2021 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan 2022 ve 2023 yıllarında uygulanacak olan 6. Dönem Toplu Sözleşme hükümlerinde de 5. Dönem Toplu Sözleşmede olduğu gibi anlaşmaya varılmış ve söz konusu seyahat kartı uygulaması değişikliğe uğramadan aynı maddede aynı hizmet kolunda yerini almıştır. Kamu İşveren Heyeti ile Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti arasında imzalanan Toplu Sözleşme Hükümleri, kural olarak kanun gini geçerli ve tarafları bağlayıcı niteliktedir. Anayasal ve kanuni temeli olan toplu sözleşme hükümleri uyulması zorunlu olan hükümler niteliğindedir. Bu sebeple, Türkiye İstatistik Kurumu merkez ve taşra teşkilatında görev yapan tüm personellere seyahat kartı uygulamasının sağlanması hususunun ivedilikle yapılması gerektiğini bildirir ayrıca sonucundan 4688 Sayılı Kanun'un 19/1 maddesi gereğince Sendikamıza bilgi verilmesini arz ve talep ederiz.'' denilmiştir.

Anahtar Kelimeler:
Toplu Sözleşme
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.