Öne Çıkanlar CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu Feti Yıldız Avrupa Birliği Okul Öncesi Özel Eğitim Programı İlyas YILMAZTÜRK

Engelli Memurun Yer Değişikliği

KamuMeb.net - Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğin ''Engellilik Durumuna Bağlı Yer Değişikliği'' başlıklı ek 3'üncü maddesinde; ''İlgili mevzuatına göre alınan sağlık kurulu raporunda en az yüzde kırk oranında engelli olduğu belirtilen memurlar ile ağır engelli raporlu eşi veya bakmakla yükümlü olduğu birinci derece kan hısımları bulunan memurlar engellilik durumundan kaynaklanan gerekçelere dayalı olarak yer değiştirme talebinde bulunabilir.

Bu kapsamdaki talepler bu Yönetmelikte yer alan kısıtlayıcı hükümlere tabi olmaksızın kurumların kadro imkanları ve teşkilat yapıları dikkate alınarak karşılanır ve bu haktan bir defadan fazla yararlanılamaz.

Memurun kendisinin veya birlikte yaşadığı eşi ve bakmakla yükümlü olduğu çocuklarının engellilik durumunun tedavisi sebebiyle yer değişikliğini talep etmesi halinde, yer değiştirme suretiyle atama yapılacak yerin, memurun ve bu fıkra kapsamındaki yakınlarının engellilik durumuna uygun olması esastır.

Engellilik durumu devam ettiği sürece kurumlarca isteği dışında memurun yeri değiştirilmez. Engellilik durumu ortadan kalkan memurlar hakkında bu Yönetmelikte yer alan diğer hükümler uygulanır.'' hükmü yer almakta iken Danıştay İkinci Dairesinin 21 Mart 2018 tarihli ve E: 2016/9697, K: 2018/1891 sayılı Kararı ile bu maddede yer alan ''bir defadan fazla'' ibaresi iptal edilmiş bulunmaktadır.

Bu çerçevede engelli memurun mezkur Yönetmeliğin ek 3'üncü maddesinde yer alan diğer şartları sağlaması halinde kurum içi yer değişikliğinin bir defadan fazla yapılmasının mümkün bulunduğu değerlendirilmektedir.'' denilmiştir.

Bu yazının tüm hakları KamuMeb.net'e aittir. Kaynak göstermeden alıntılanamaz.

KamuMeb.net - özel haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ramazan 8 ay önce

Ben epilepsi hastası yım ben tayinimi isteyebilir miyim ilaç kullanıyorum yinede nöbet geçiriyorum bulunduğum yy kimse yok ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz