Öne Çıkanlar Komiser Yardımcısı Adayı Öğrenci Alımı Başvuru Duyurusu İlçe Milli Eğitim Şube Müdüründen Örnek Proje yaz dönemi kursları eğitmen Defterdarlık Uzmanlığı

2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı 2. Dönem Ölçme ve Değerlendirme İşlemleri (20 Mayıs 2021)

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzalı resmi yazıda "Ülkemizde ve tüm dünyada Covid-19 salgınının devam etmesi nedeniyle Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısında alınan ülke genelinde tam kapanma kararı doğrultusunda eğitim ve öğretim faaliyetlerine yönelik Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nin Ek-2 nci maddesine istinaden eğitim öğretimin uzaktan eğitim yoluyla yürütüleceği ve yapılması planlanmış olan sınavların 17 Mayıs 2021 tarihinden sonrasına ertelendiği Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün 28.04.2021 tarihli ve E-43769797-10.07.01-24784685 sayılı yazısı ile duyurulmuştu.

Buna göre tüm illerde yüz yüze ve uzaktan eğitim faaliyetlerinin devam ettiği 2020-2021 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde resmî ve özel ilkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullarındaki derslerin ölçme ve değerlendirme işlemlerine yönelik olarak;

1. İlkokul 1, 2 ve 3 üncü sınıflarda ölçme ve değerlendirme işlemleri Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nde belirtildiği şekliyle yapılmaya devam edilecektir. 

2. İlkokul 4 üncü sınıflar ile ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5, 6, 7 ve 8 inci sınıflarında 17 Mayıs 2021 tarihine kadar yapılmış olan bir sınavın var olması durumunda;

a) Bu sınavlar geçerli olacak ve e-Okul sistemine işlenecektir. Sınavı yapılan derslerden başka bir sınav yapılmayacaktır.

b) Bu öğrencilere istemeleri hâlinde ikinci bir sınav yapılıp puanlarını yükseltme fırsatı verilecektir. 

c) Bu öğrencilere ayrıca tercih hakkı sunulacak olup istemeleri hâlinde sadece birinci dönem notları ile değerlendirilmeleri sağlanacaktır ve bu öğrencilere başka herhangi bir ölçme ve değerlendirme uygulaması yapılmayacaktır.

Yukarıdaki durumlardan hangisinin tercih edildiği öğrenci velisinin yazılı veya e-posta yoluyla yapacağı başvuru ile 26 Mayıs 2021 tarihine kadar okul müdürlüğüne bildirilecek ve ilgili derslerin öğretmenleri ile okul yönetimi tarafından gerekli tedbirler alınacaktır. 

3. İlkokul 4 üncü sınıflar ile ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5, 6, 7 ve 8 inci sınıflarında 17 Mayıs 2021 tarihine kadar yapılmış olan bir sınavın var olmaması durumunda;

a. İkinci dönem için sınavlara katılıp katılmama hususunda öğrencilere tercih hakkı sunulacaktır. İsteyen öğrenciler için sınav yapılacaktır.

b. İkinci dönem sınavlarına katılmak istemeyen öğrencilerin sadece birinci dönem notlarına göre değerlendirilmeleri sağlanacak ve bu öğrencilere başka herhangi bir ölçme ve değerlendirme uygulaması yapılmayacaktır.

Yukarıdaki durumlardan hangisinin tercih edildiği öğrenci velisinin yazılı veya e-posta yoluyla yapacağı başvuru 26 Mayıs 2021 tarihine kadar okul müdürlüğüne bildirilecek ve ilgili derslerin öğretmenleri ile okul yönetimi tarafından gerekli tedbirler alınacaktır. 

4. Sınavların yapılması durumunda;

a) Seçmeli dersler dâhil bütün derslerden sadece bir sınav notu karneye yansıtılacaktır.

b) Sınavlar okul ortamında ve yüz yüze yapılacaktır.

c) Öğrencilerin sınavları 2020-2021 eğitim öğretim yılı ikinci dönemi başından 26 Mart 2021 tarihine kadar işlenen konu ve kazanımları kapsayacak şekilde 18 Haziran 2021 tarihine kadar planlanarak uygulanacaktır.

ç) Öğrencilerin farklı bir ilde bulunması durumunda, öğrenciler sınavlara bulundukları yerlerdeki aynı okul türündeki okullarda girebileceklerdir. Bu kapsamda, okulların gerekli hazırlık ve planlamaları yapabilmeleri için öğrenci velileri, 26 Mayıs 2021 Çarşamba gününe kadar taleplerini bulundukları ildeki ilgili okul müdürlüğüne bir dilekçe ile iletecek, öğrencilerin öğrenim gördüğü okul müdürlüğünü de bu konuda bilgilendirecektir. Bu durumdaki öğrencilerin sınava girdikleri derslere ilişkin aldıkları puanlar, sınava girilen okul müdürlüğünce öğrencilerin kayıtlarının bulunduğu okullara elektronik ortamda ivedilikle bildirilecek ve sınav evrakları da ilgili okul müdürlüğüne ulaştırılacaktır. 

d) Yurt dışında bulunan ve sınavlara bulunduğu ülkede katılmak isteyen öğrenciler; bulunduğu yerin Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği/Başkonsolosluğu/Konsolosluğu eğitim müşavirliği/ataşeliğine başvuracak, sınav takvimi ve soruları öğrencinin kayıtlı olduğu okul müdürlüğünce hazırlanarak, kurulacak iletişim sonrasında yurt dışı temsilciliğince verilecek resmî e-posta adresi üzerinden elektronik ortamda gönderilecek, yurt dışı temsilciliğince sınav uygulanacak ve aynı şekilde cevapları taranmış olarak okul müdürlüğünce e-posta ile alınacaktır. 

e) Kendisinde veya birlikte kaldığı aile bireylerinde herhangi bir kronik rahatsızlığı bulunan öğrenciler, okul içinde uygun bir zamanda ve izole bir ortamda sınava alınacaktır. 

f) Sınavı yapılacak her bir ders için sınav süresi 40 dakika olarak planlanacak ve sınav soruları bu süreye uygun olarak hazırlanacaktır.

g) Yatılı bölge ortaokullarında kayıtlı olan ve eğitim öğretim sürecini uzaktan eğitim yoluyla takip eden öğrencilerin, sınav tarihlerinin olduğu günlerde pansiyon kapasitesi, ulaşım şartları ve hijyen koşulları dikkate alınarak pansiyonda konaklayabilmeleri sağlanacaktır. 

ğ) Öğrencilerin yüz yüze eğitim, canlı ders ve/veya EBA TV takip ve ders etkinliklerine katılımlarına göre Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde belirtildiği üzere her bir dersin haftalık ders saati sayısı 2 ve daha az olanlara 2 (iki), haftalık ders saati sayısı 2’den fazla olanlara ise 3 (üç) defa ders etkinliklerine katılım puanı verilecektir. Proje ve ders etkinliklerinde verilen çalışmaların gerektiğinde dersin özelliğine göre canlı ders ve çevrim içi diğer (e-posta vb.) ortamlarda sunulabilmesi sağlanacaktır.

5. Ölçme ve değerlendirme yapılırken; ilköğretim kademesinin, öğrencilerin derslerdeki başarısızlığına bakılarak elenecekleri bir dönem değil, öğretim programlarında öngörülen derslerin ve çalışmaların ortak katkısıyla ilgi ve yetenekleri ölçüsünde yetiştirilecekleri bir dönem olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Öğrencilerin kendi yaş grubu içinde kişisel, sosyal ve akademik gelişimini destekleyecek şekilde bir bütün olarak değerlendirilmesi esastır. Bu doğrultuda öğretmenin öğrenci hakkındaki kanaati ile içinde bulunulan olağanüstü salgın süreci de dikkate alınarak pedagojik açıdan öğrencinin yüksek yararı gözetilerek değerlendirme yapılacaktır.

6. Ölçme ve değerlendirme uygulamalarının tamamında Covid-19 salgınına yönelik tüm tedbirler eksiksiz ve zamanında alınacak olup konu ile ilgili olarak okul yönetimlerince öğrenci ve velilerin zamanında bilgilendirilmesi, gerekli tedbirlerin alınması ve herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi hususunda, bilgilerinizi ve gereğini rica ederim." denilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.