Öne Çıkanlar Zümre ile Eğitim Bölgeleri Yönergeleri Değiştirildi AUZEF Akademik Takvim yüz yüze eğitim Fatma AFYONCU öğretmen

Öğretmenlerin Ücretsiz İzinlerinin Bitiminde Şahsen Gelmeden Göreve Başlatılma Durumu

Daire Başkanı Bakan a. Yakup Demir imzalı resmi yazıda ''İlinizde görev yapıp ücretsiz izinde bulunan sözleşmeli ve kadrolu öğretmenlerin ücretsiz izinlerinin bitiminde yaz tatili gerekçesi ile il dışından kendileri şahsen gelmeden göreve başlatılıp başlatılmayacağı hususundaki görüş talebinizi içerir Ağrı Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğünün 10 Temmuz 2021 tarihli ve E-35617004-869-28098366 sayılı yazısı incelenmiştir.

Bilindiği üzere 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun ''Aylıksız izin'' başlıklı 108'inci maddesinin ''F'' bendinde; ''Aylıksız izin süresinin bitiminden önce mazereti gerektiren sebebin ortadan kalkması halinde, on gün içinde göreve dönülmesi zorunludur. Aylıksız izin süresinin bitiminde veya mazeret sebebinin kalkmasını izleyen on gün içinde görevine dönmeyenler, memuriyetten çekilmiş sayılır.'' hükmüne yer verilmiştir.

Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların ''Yeniden Hizmete Alınma'' başlıklı Ek-1'inci maddesinde; ''Doğum, evlat edinme, memur veya diğer personel kanunlarına tabi olan eşinin yurt dışında sürekli göreve atanması veya en az altı ay süreyle yurt dışında geçici olarak görevlendirilmesi ve askerlik sebebiyle hizmet sözleşmesi feshedilen sözleşmeli personelin pozisyonu saklı tutulur ve istekleri halinde bu personel ayrıldığı kurumunda yeniden hizmete alınır. Ancak yeniden hizmete alınacak sözleşmeli personelin;

a) Sözleşmesinin feshi sebebiyle iş sonu tazminatı alınmamış bulunması,

b) Doğum ya da üç yaşını doldurmamış bir çocuğun eşle birlikte veya münferit olarak evlat edinilmesi veyahut sözleşmeli personel olmayan eşin münferit olarak evlat edinmesi nedenleriyle hizmet sözleşmesini feshedenlerin, doğum izninin veya evlat edinme nedeniyle kullanılan iznin bitiminden itibaren en geç iki yıl; memur veya diğer personel kanunlarına tabi olan eşinin yurt dışında sürekli göreve atanması veya en az altı ay süreyle yurt dışında geçici olarak görevlendirilmesi nedeniyle hizmet sözleşmesini feshedenlerin eşinin görev süresi bitiminden, askerlik sebebiyle hizmet sözleşmesi feshedilenlerin terhis tarihinden itibaren en az otuz gün içinde yeniden istihdam edilmek üzere ayrıldığı kurumuna yazılı talepte bulunması gerekmektedir. Kurumlar, yazılı talebi takip eden en geç otuz gün içinde ilgilileri istihdam ederler.

Bu madde çerçevesinde yeniden istihdam edilecek personel ile yapılacak sözleşme eski sözleşmenin devamı niteliğindedir.'' denilmektedir.

Bu bağlamda; 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu ile Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların yukarıda yazılı madde hükümlerinden de görüleceği üzere memurların ve sözleşmeli personelin bu sürelerin sonunda göreve başlamak üzere şahsen başvuru yapmaları zaruridir.'' denilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.