Öne Çıkanlar Milli Eğitim Bakanlığı Oltu Seçim Sonuçları Aziziye Seçim Sonuçları Arsuz Seçim Sonuçları öğretmen

6974 Sayılı Karar Resmi Gazete'de

Resmî Gazete

21 Mart 2023 SALI

Sayı : 32139

6/2/2023 tarihinde meydana gelen depremler nedeniyle zarar gören bazı illerdeki tüketicilerin elektrik ve doğal gaz tüketimlerine yönelik tahakkuk ve tahsilat işlemlerinin ertelenmesine dair ekli Kararın yürürlüğe konulmasına, 7269 sayılı Kanunun ek 13 üncü maddesi gereğince karar verilmiştir.

CUMHURBAŞKANI

20/3/2023 TARİHLİ VE 6974 SAYILI CUMHURBAŞKANI KARARININ EKİ KARAR

Amaç ve kapsam

MADDE 1- (1) Bu Karar, 6/2/2023 tarihinde meydana gelen depremlerin tüketiciler üzerindeki etkilerini azaltmak üzere, deprem bölgesindeki tüketicilerin elektrik ve doğal gaz tüketimlerine yönelik tahakkuk ve tahsilat işlemlerinin ertelenmesine dair usul ve esasları belirlemek amacıyla hazırlanmıştır.

(2) Kamu tüzel kişiliğini haiz aboneler ve genel aydınlatma aboneleri bu Karar kapsamı dışındadır.

Elektrik tüketim tahakkuk ve tahsilatlarının ertelenmesine ilişkin esaslar

MADDE 2- (1) Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illerinin tamamı ile Gaziantep İlinin İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde bulunan faal veya kullanılabilir durumda olan;

a) İletimden bağlı elektrik tüketicileri,

b) Orta gerilimden bağlı sanayi abone grubundaki elektrik tüketicileri,

c) Orta gerilimden bağlı “kamu ve özel hizmetler sektörü ile diğer abone” grubundaki elektrik tüketicileri haricindeki elektrik tüketicilerine yönelik ilgili tedarik şirketleri tarafından gerçekleştirilen tahakkuk ve tahsilat işlemleri, 31/5/2023 tarihine kadar (bu tarih dâhil) ertelenmiştir. Bu süredeki toplam elektrik tüketimine esas fatura bedeli, 2023 yılı Haziran ayı fatura döneminden itibaren gecikme zammı olmaksızın eşit taksitlerle 6 ayda tahsil edilir.

(2) Bu madde kapsamındaki işlemler ilgili tedarik şirketleri tarafından başvuru şartı aranmaksızın yürütülür.

Doğal gaz tüketim tahakkuk ve tahsilatlarının ertelenmesine ilişkin esaslar

MADDE 3- (1) Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illerinin tamamı ile Gaziantep İlinin İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde ilgili bölgelerin doğal gaz dağıtım şirketlerinden veya tedarik şirketlerinden doğal gaz temin eden tüm konut aboneleri ile yıllık tüketimi 100.000 Sm3 ve altında olan diğer tüm tüketicilerin doğal gaz tüketimlerine ilişkin tahakkuk ve tahsilat işlemleri 31/5/2023 tarihine kadar (bu tarih dâhil) ertelenmiştir. Bu süredeki toplam doğal gaz tüketimine esas fatura bedeli, 2023 yılı Haziran ayı fatura döneminden itibaren gecikme zammı olmaksızın eşit taksitlerle 6 ayda tahsil edilir.

(2) Bu madde kapsamındaki işlemler ilgili doğal gaz dağıtım şirketleri ile tedarik şirketleri tarafından başvuru şartı aranmaksızın yürütülür.

Finansman ve kaynak

MADDE 4- (1) 2 nci madde kapsamındaki ertelemeden kaynaklı finansman ihtiyacına yönelik finansman maliyeti, 10/6/2020 tarihli ve 31151 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Elektrik ve Doğal Gaz Tüketim Bedelleri Tahakkuk ve/veya Tahsilatlarının Ertelenmesi Hakkında Yönetmelik hükümleri çerçevesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesinden karşılanır.

(2) 3 üncü madde kapsamında ertelenen tutarlar kadar ilgili doğal gaz dağıtım şirketlerinin Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketine (BOTAŞ) yapacakları ödemeler de erteleme süresi boyunca ötelenir ve bu tutar öteleme sonrasında gecikme zammı olmaksızın eşit taksitlerle 6 ayda BOTAŞ’a ödenir. Söz konusu ertelemeden kaynaklı finansman maliyeti Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Elektrik ve Doğal Gaz Tüketim Bedelleri Tahakkuk ve/veya Tahsilatlarının Ertelenmesi Hakkında Yönetmelik hükümleri çerçevesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesinden karşılanır.

Yürürlük

MADDE 5- (1) Bu Karar 6/2/2023 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme

MADDE 6- (1) Bu Karar hükümlerini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı yürütür.

Anahtar Kelimeler:
6974 Sayılı Karar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.