Öne Çıkanlar Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi BERBER Vuhan kenti

Engelli Memur ve Engelli Öğretmen Atamaları Yetersiz
Abone Ol

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine yanıt verdi ve geçen yıl 750, bu yılın ilk 6 ayında ise 929 engelli öğretmen ataması yapıldığını, önümüzdeki yılın engelli öğretmen istihdam planlamasını da Ekim ayında belirleyeceklerini bildirdi.

Engelli öğretmen atamaları ile ilgili de bir soru önergesi veren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, soru önergesinde, “Engelli öğretmen adayları yeni atama beklemekte olup 2018 yılında düzenlenen EKPSS sonucunda yetersiz alım yapılmasından dolayı mağdur durumdadırlar. Kamuda engelli kotasının artırılması düşünülmekte midir? Lisans, ön lisans, lise ve ortaöğretim mezunu engelliler için yeni atama yapılacak mıdır? Memur olma hayali kuran, öğretmen olmak için engeller aşan, engellilere yeni kadro sağlanıp atamaları düşünülmekte midir?” şeklindeki soruları yöneltti.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun “Kurum ve kuruluşlar bu Kanuna göre çalıştırdıkları personele ait kadrolarda yüzde 3 oranında engelli çalıştırmak zorundadır. Yüzde3 ’ün hesaplanmasında ilgili kurum veya kuruluşun (yurtdışı teşkilat hariç) toplam dolu kadro sayısı dikkate alınır. ” maddesine dikkat çekti.

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde eğitim öğretim hizmetleri sınıfı dışında da çalışan personel bulunduğuna dikkat çeken Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “ Bu nedenle söz konusu kanuna göre çalıştırılması gereken yüzde 3 oranının tamamının eğitim öğretim hizmetleri sınıfına ayrılması mümkün olamamaktadır” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, engelli çalıştırılması gereken i%3 kotanın %6 çıkarılması için verdiği kanun teklifinin bir an önce görüşülüp Meclis’te kanunlaşması gerektiği Bakan ifadesi ile de bunun ihtiyaç olduğunun görüldüğünü söyledi.

2018 yılında 515 engelli öğretmen ataması yapıldığını belirten Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2019 yılında da 500 engelli öğretmen alımı yapılacağı duyurulduğunu ancak daha sonra kontenjan artırımına gidilerek 750 engelli öğretmen ataması yapıldığını hatırlattı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2020 yılı Ocak ayında 729 engelli öğretmen ataması yapılırken, 23 Haziran 2020 tarihinde de 200 kontenjana daha atama gerçekleştirildiğini kaydetti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı dışında yer alan kadrolara 2020 yılında ön lisans, ortaöğretim ve ilköğretim düzeyinde 700 engelli personelin istihdamı sağlandığını belirterek, “Gelecek yılın istihdam planlamasına dair talebimiz EKPSS sınav takvimi doğrultusunda Ekim ayı içerisinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına elektronik ortamda iletilecektir” açıklamasında bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmen ve öğretmen olmayan diğer kadroları açısından ülkemizde en çok personeli sahip bakanlıklardan biri olduğuna dikkat çeken, mevcut kadroların yüzde 3’ünün engelli öğretmen ve engelli personel olması gerektiğinin altını çizen, halen TBMM Başkanlığında bulunan kanun teklifi ile engelli kotasının %3’den %6 çıkarılmasını istediklerini ifade eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “engellilerimiz devletten sadaka istemiyor. Evde oturmak da istemiyor. Yaşamın içinde olmak ve çalışarak, ekmeklerini kazanmak istiyorlar. Bu konuda sadece Milli Eğitim Bakanlığı’nın değil, diğer tüm kamu kurumlarının gerekli hassasiyeti göstererek, ilgili kanun ve yönetmeliklere göre mevcut kadroları doldurup yeni kadro açarak engellilerin çalışma olanağına ermeleri sağlanmalıdır.” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.