Öne Çıkanlar Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınavı Mobil Uygulama Makarna Tarifleri Havuç Pastası Noter

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi
Abone Ol

KamuMeb.net - Teklif ile yerel hayvan koruma gönüllülerinin; şüphelilere hayvan haklarının ihlaline mani olmak için uyarılarda bulunmasının ve hayvanlara karşı suç işleyenler hakkında delil teşkil edecek şeyleri tespit edip kolluk kuvvetlerine bildirmelerinin sağlanması; sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların korunması amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bütçesine gerekli ödeneğin konulması ve çeşitli kaynakların sağlanması ile bir hayvana çarpan ya da zarar veren sürücünün gerekli tedavileri sağlamaması halinde ehliyetine bir yıl süre ile el konulması öngörülmektedir.

Hayvanlara yapılan kötü muamele ve cezaların etkisiz kalması nedeniyle, toplum vicdanı bu yasa çıktığı zamandan beri yaralanmaktadır. Mevcut 5199 sayılı yasanın hükümleri etkisiz kalmıştır. Bu çalışma ve kanun teklifi ile onların haklarının güvence altına alınması ve yasanın özellikle Kabahatler Hukuku kapsamından çıkması amaçlanmaktadır.

Yasanın özü savunmasız tüm canlıların doğasından kaynaklanan yaşamsal, bedensel ve özgürlük haklarının korunarak yasal teminat altına alınmasıdır. Öncelikle hayvanların yaşam hakları yasada kendisini bulmalı, asıl olanın tüm canlıların yaşamdan kaynaklanan doğal hakları olduğu da kabul edilmelidir. Hayvanların eşya ya da mal olarak kabul edilmediği, tüm uluslararası literatürde ve doktrinde büyük çoğunlukla kabul edilmektedir.

Tüm hayvanların haklarının var olduğunun kabul edilmesi ile kanunu uygulayacak olan merciiler de olaya haklar açısından yaklaşacak ve ''hukuken zedelenen bir hakkın korunması'' bakış açısı ile kanun yorumlanacaktır.

Unutulmaması gereken husus; burada savunulan hakkın, bir kısım hayvan severlerin hakkının değil, hayvanların hakkı olduğudur. Alman Medeni Kanununun 90. maddesine de eklendiği ve kabul edildiği üzere, ''hayvanlar bir eşya ya da mal değildir.'' Hatta bu kanun ile hayvan severlere karşı bile hayvanların haklarının savunulacağı esası kabul edilmelidir.

KANUN TEKLİFİ

KamuMeb.net - özel haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.