Öne Çıkanlar Öğretmen Seçme ve Atama Takvimi Acıbadem Altunizade Hastanesi atama memur ders saati

Ali Yalçın, 6. Dönem Toplu Sözleşme Kazanımlarını Açıkladı

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “4 milyon memur, 2 milyon memur emeklisi olmak üzere 6 milyonu aşkın bir kitlenin milli gelirden alacağı payı belirlediğimiz süreç mutabakatla sonuçlandı. 2022 ve 2023 yıllarını kapsayan dönemde toplamda %26, kümülatif olarak ise %28,61’lik bir zam oranı elde etmiş bulunmaktayız. Bununla beraber 11 hizmet kolunda ayrı ayrı kazanımlar söz konusu. En düşük sendikalı devlet memuru 2 yıl içerisinde %30 ile %40 arasında bir zam almış olacak. Toplu sözleşmeyi sadece oransal rakamlar üzerinden okumak yanlış olur. Toplu sözleşmeyle birlikte eğitimden sağlığa, haberleşmeden ulaşıma, 11 hizmet kolunda çok önemli kazanımlar var. Bu sebeple bir bütün olarak değerlendirdiğimizde %26 gibi görünen oran aslında %30 ile %40 arasında bir iyileştirmeye tekabül ediyor. Bununla beraber sosyal haklar konusunda da ciddi anlamda kazanımlarımız söz konusu.

Cumhurbaşkanımızın seçim döneminde vadettiği bu konuyu toplu sözleşme metni ile kayıt altına almış bulunmaktayız. 2022 yılı içerisinde yetkili konfederasyon ve bakanlık arasında süreç çalışılacak ve tamamlanarak teslim edilecek. Önceden 3600 ek gösterge; öğretmenler, hemşireler, imamlar ve polisler olmak üzere 4 meslek grubu üzerinden ifade edilmişti. Biz bu süreçte toplu sözleşmeye tüm kamu görevlilerini kapsayacak şekilde bir madde koydurduk ve bunun böyle olması için elimizden gelenin gayreti göstereceğiz. Aynı şekilde sözleşmeliler konusu da gündemimizdeydi. O konu da hiçbir ayrım gözetilmeksizin gerekli çalışmaları yapacağız. Toplu sözleşme vesilesiyle bu iki devasa konuyu da çözmüş olacağız.

Oransal zammın yanında elde edilen sosyal haklar ve 11 hizmet kolundaki kazanımlarla birlikte son yıllardaki en kapsayıcı toplu sözleşmeye imza attık. Keşke seyyanen zam ve bayram ikramiyesi gibi konuları da çözüme kavuşturabilseydik. Ancak elimizden geldiği ve imkânların yettiği kadarıyla çözebildiğimiz bütün başlıkları masada imza altına aldık. Bu toplu sözleşmenin herkes için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

4060 TL maaş alan idari hizmet sözleşmeli personele 300 TL seyyanen iyileştirme gelmiş durumda. Sağlıkta hekim dışı personelle alakalı uzun süredir bir talebimiz vardı. Onlara da 270 ile 420 TL arasında bir iyileştirme söz konusu. Sınıf öğretmeni ve okul öncesi öğretmeni için haftada 2 saat ek ders olmak üzere ayda 200 TL bir iyileştirme var. Yine MTA personelinde 180, KOSGEB personeline 150, imamlarda 90 TL gibi bütün alanlarda benzer iyileştirmeler söz konusu. Hizmet kollarında da toplamda %1,5 oranında bir meblağ dağıtılmış durumda. Çünkü orada da ücret dağılımı konusunda sıkıntılar söz konusuydu. Bunun yanında giyim yardımı, havacılık tazminatının %50 artırılması, yemek yardımı, kumanya yardımı gibi çok geniş, kapsayıcı kazanımlar ortaya çıktı” dedi.

Bizim sadece hizmet kolu boyutuyla masaya götürdüğümüz madde sayısı 600-700 arasında. Genel toplu sözleşmeye ilişkin 122 maddeyi de üzerine koyduğumuz zaman bu sayı daha da artıyor. Bu haliyle toplu sözleşme süresi bize masada müzakere imkânı tanımıyor. Toplu sözleşme biterken bir kargaşa ortaya çıktı. Çünkü toplu sözleşme metinleri üzerindeki müzakereler önceki gece geç saatlere kadar devam etti ve yazılı hükümler yetişmedi. Dolayısıyla oradaki kaosun ortaya çıkması bile bize bu sürenin ne kadar yetersiz olduğunu gösteriyor” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.