Öne Çıkanlar Tekli eğitim Sığır Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay CHP Tekirdağ milletvekili Candan Yüceer CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu

Nöbetçi Noterlik Hizmeti Nisan Ayında Başlayacak

KamuMeb.net - Adalet Bakanı Abdulhamit Gül nöbetçi noterlik uygulaması ile ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamalarda ''Türkiye Noterler Birliği ile vardığımız mutabakat çerçevesinde uygulamaya 6 Nisan'dan itibaren başlayacağız. Bu tarihten itibaren bütün illerimizde, Cumartesi ve Pazar günleri için nöbetçi olarak belirlenen noterlik daireleri, hafta içi uygulanan çalışma saatleri boyunca hizmet verecek.'' dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Nöbetçi noterlik uygulamasını 6 Nisan itibariyle başlatıyoruz. Tüm hazırlıklarımızı tamamladık." ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ''Deyim yerindeyse noterlerimiz bir anlamda 'koruyucu hekimlik' görevini ifa etmektedirler. Tarafsız, bağımsız ve mesleki yetkinliği güçlü bir noterlik sistemi, hukuki hizmetlerin daha kaliteli bir şekilde sunulmasını sağlamaktadır. İhtilafları azaltarak, hukuki güvenliğin tesisinde yardımcı olan çok önemli bir müessesedir. Vatandaşlarımızın hukuk ve adalet hizmetlerine erişimini güçlendirme yönünde, bu mekanizmanın sunduğu fırsatların farkındayız. Bugüne kadar noterlerin görev ve yetki sahalarını önemli ölçüde artırdık. Bazı idari işlemlerin yanı sıra bir kısım çekişmesiz yargı işlerinde noterlere yetki verdik. 2011 yılından itibaren mirasçılık belgesi verilmesi ve terk eden eşin ortak konuta daveti gibi işlemler noterler tarafından da yapılmaktadır. Keza, 1 Şubat 2018 tarihinden itibaren araç tescil işlemleri yine noterlerimiz tarafından yerine getirilmektedir. Yargının, kamu kurumlarının ve noterlerin elindeki bu yetkiler, hiç kuşkusuz işlevsel açıdan birbirlerini tamamlamaktadır. Aynı zamanda, yargının ve kamu kurumlarının iş yükünün hafifletilmesine de çok önemli katkılar sunmaktadır. Bazı iş ve işlemlerde noterlere yetki verilmesi, sonuçlarını sadece iş yükü parantezinde izlediğimiz bir yenilik değildir. Bu tür yenilikler, en başta vatandaş memnuniyetini artırmaktadır. Güven veren adalet anlayışının temelinde insan yatmaktadır. İnsana dokunmayan, temas etmeyen hiçbir adımın bir katkısı yoktur. Çünkü hukuk, adalet insan için vardır.

Son aşamasına geldiğimiz Yargı Reform Belgemizde de noterlik sistemi ve işlemlerini geliştirme yönünde irademiz bulunmaktadır. Noterlik müessesesini, ekonomik, sosyal ve hukuki alanda görülen hızlı değişime uygun olarak revize edeceğiz. Bir takım yeniliklerle beraber, çekişmesiz bazı yargı yetkilerinin de yine noterlere devri hususunda çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. İstiyoruz ki vatandaş işinden, mesaisinden olmasın. Tatil-hafta sonu demeden ekonominin çarkı dönsün, ticaret aksamasın. İstedik ki pratik olalım, hızlı ve çözüm odaklı hareket edelim. Mesai mefhumu gözetmeden bu ülke için çalışan, üreten, istihdam oluşturan iş adamına, memuruna, işçisine, kısacası tüm çalışma hayatının aktörlerine ve paydaşlarına hizmet edelim istedik. Aynı zamanda, vatandaşlarımızın hukuki güvenlik ihtiyaçlarına da en yüksek şekilde cevap verelim arzusundaydık. Suistimalleri, gecikmeleri, mağduriyetleri önleyelim. İşte bütün bu düşüncelerle nöbetçi noter uygulamasına hayat verdik ve inşallah 6 Nisan itibarıyla Türkiye'de her ilimizde bu uygulamayı başlatacağız. Vatandaş, hafta sonu ikinci el araç alıyor, satıyor. Hatta bunun için bazen bir şehirden diğerine seyahat ediyor. Ama muamelesini yapmak için haftanın ve mesainin başlamasını bekliyor. Bu gecikmenin sadece bir zaman maliyeti yok. Kapora aldığı halde satıştan cayma, hileli-dolanlı işler sebebiyle malen zarara uğrayanlar da oluyor. Nöbetçi noter uygulamasıyla bu olumsuzluklar artık yaşanmayacak.

6 Nisan günü yine noterlik gibi yurt dışındaki noterlik işlemleri de aynı anda, eş zamanlı olarak Türkiye'deki noterlerimizce yine anında görüntülenebilecek, sureti alınabilecek. Ülkemizin yurt dışı temsilciliklerinde de belirli noterlik işlemleri yapılabiliyor. Ancak yurt dışında çıkarılan bir vekaletname veya azilnamenin normal posta yoluyla Türkiye'ye ulaşması, hukuki sonuç doğuracak şekilde kullanılabilmesi bir hafta, 10,15, 20 gün gibi bir zaman alıyor. Bu posta süresini by-pass edecek şeklide bu belgelerin örneklerini yurt içindeki noterliklerden alma imkanı getiriyoruz. Yabancı ülkelerde bulunan yaklaşık 10 milyon ve dört nesil Türk vatandaşının vatan toprağıyla bağı ve ilişkileri böylece daha güçlü bir şekilde devam edecektir. Bu vatandaşlarımız işlerini bulundukları ülkeden takip etmek durumundadır. Uygulamada bir haftalık, 10 günlük gecikmeler ise bazen yasal olarak tanınmış sürelerin geçirilmesine, hak kayıplarına neden olabilmektedir. Davası aleyhine sonuçlanıyor, dava açacak ve süreye tabi. Oradan vekaletname çıkardığında avukata postadan gelinceye kadar dava sürecinin gecikmesi hak kaybına neden olabiliyordu ama şimdi Afyonlu, Gaziantepli, Aksaraylı, Konyalı, Trabzonlu bir vatandaşımız Berlin'de, Köln'de yaptığı bir işlemle anında buradaki avukata, babasına, oğluna, eşine yetki verecek. Aynı anda Aksaray, Ankara noterliği, Köln'de verilen vekaletnamenin, sözleşmenin noterlik işlemini anında buradan yapabilecek. Köln'de yapılan işlem Aksaray, Konya noterliğinden yapılmış gibi olacak. Hukuk sistemi, bir ülkede, toplumun ya önünü açar ya ayak bağı olur. Hukuk, kolaylaştırıcı veya zorlaştırıcı bir işlev görebilir. Biz tercihimizi kolaylaştırmaktan yana koyduk.'' dedi.

Bu yazının tüm hakları KamuMeb.net'e aittir. Kaynak göstermeden alıntılanamaz.

KamuMeb.net - özel haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.