Öne Çıkanlar Okul Etkinlikleri Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği KPSS Seçimler ve Seçmen Kütükleri İle İlgili 7102 Sayılı Kanun 5 Bin Engelli İstihdam Edilecek

Emeklilikte Yaşa Takılanları İlgilendiren Kanun Teklifi Komisyonda

KamuMeb.net - 2/969 Esas Nolu 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun Bir Maddesinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya tarafından TBMM'ne sunulmuştur.

Bu kanun teklifi ile prim ödeme gün sayısı hem de sigortalılık süresini doldurmuş ama son şart olan yaş şartını yerine getiremeyenlere bir kere olmak üzere emeklilik hakkı tanımaktadır.

Kanun Teklifinde ''31 Mayıs 2013 tarihli ve 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun 28'inci maddesinin son fıkrasından önce gelmek üzere ''17 Mayıs 1964 tarih ve 506 Sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu hükümlerine tabi olarak 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar istisnadır. Bu istisnadan yararlanmak için başvuruda bulunanların yaşlılık aylığından yararlanabilmeleri için; kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmuş olması ve en az beş bin gün veya, kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmuş olması 15 yıldan beri sigortalı bulunması ve en az üç bin altı yüz gün yahut, kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmamış olmakla beraber, kadın ise 20, erkek ise 25 yıldan beri sigortalı bulunması ve en az beş bin gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olması şarttır.'' denilmiştir.

2/925 Esas Nolu 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Muğla Milletvekili Metin Ergun tarafından TBMM'ne sunulmuştur.

Teklifin kanunlaşması halinde emekli olmak isteyip de yaş bekleyen vatandaşların mağduriyeti giderilecek aynı zamanda açılan yeni kadrolar ile ülkemizde yaşanan birçok ekonomik kriz sonrası oluşan işsizler ordusu için de yeni fırsatlar yaratılmış olacaktır.

31 Mayıs 2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa ''bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte bu Kanuna ve mülga 8 Eylül 1999 tarihli ve 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununa göre emeklilik için gereken prim gün sayısı koşulunu sağlayıp yaş koşulunu sağlayamayanlardan isteyenler, bu maddenin yürürlüğe giriş tarihinden itibaren 6 ay içinde başvurmaları halinde emekliliğe hak kazanırlar.'' şeklinde geçici madde eklenmiştir.

2/965 Esas Nolu Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Manisa Milletvekili Erkan Akçay tarafından TBMM'ne sunuldu.

Kanun teklifi ile 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olup prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresini dolduran ancak yaş şartını yerine getiremeyen sgortalılara emeklilik hakkı tanınmaktadır.

Sigortalılar 8 Eylül 1999 tarihinden önce prim günü ve sigortalılık süresini doldurma şartıyla emekli olmaktaydı. 8 Eylül 1999 tarihli 4447 Sayılı Kanun ile emeklilik için prim gününün yanında yaş şartı getirilmiştir. Düzenleme ile 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar için emeklilikte yaş şartı kaldırılmaktadır.

Bu yazının tüm hakları KamuMeb.net'e aittir. Kaynak göstermeden alıntılanamaz.

KamuMeb.net - özel haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Murtaza 7 ay önce

Ins biran once cikarda gecikmis emekliligimize kavusmus oluruz herkese tskler