Öne Çıkanlar EYT Konusunda Hangi Lider Ne Demişti? Şubat 2021 Engelli Öğretmen Ataması Duyurusu 4. YÖKDİL Sınavı Sınava Giriş Belgeleri Ne Zaman Yayınlanır? 2021 Yılı Kura Tercih Sonuçları 2021 Yılı EKPSS Tercih Sonuçları

Hükümlüleri İlgilendiren Süre Uzatıldı
Abone Ol

Genel Müdür Bakan a. Hakim Yılmaz Çiftçi imzalı resmi yazıda ''yüksek bulaşıcılığı ve aşısının ya da özel ilacının henüz geliştirilmemiş olması nedeniyle COVID-19 pandemisi, insan sağlığına yönelik önemli bir tehdit olarak kabul edilmektedir. 

Pandemi sürecinde, ceza infaz kurumları ve denetimli serbestlik müdürlüklerinde insan hareketliliğinin fazla olması, ayrıca ceza infaz kurumlarının toplu olarak yaşanılan yerler olmasından dolayı bulaşıcı hastalıklar açısından risk oluşturması nedeniyle ceza infaz kurumları ve denetimli serbestlik müdürlüklerinde özel önlemlerin alınmasına ihtiyaç duyulmuştur ve bu kapsamda uygulamada hayata geçirilen pek çok tedbirin yanı sıra mevzuatta da salgının yayılmasının önlenmesi amacıyla bir çok yeni düzenleme yapılmıştır.

5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'a 7242 sayılı Kanun ile eklenen Geçici 9. maddede belirtilen (Ek: 14/4/2020-7242/53 md.) ''(5) COVID-19 salgın hastalığının ülkemizde görülmüş olması sebebiyle, açık ceza infaz kurumlarında bulunanlar ile kapalı ceza infaz kurumunda bulunup da açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan hükümlüler, 105/A maddesi kapsamında denetimli serbestlik tedbirleri uygulanarak cezasının infazına karar verilen hükümlüler ve 106'ncı madde veya diğer kanunlar uyarınca denetimli serbestlik tedbirlerinden yararlanan hükümlüler, 21 Mayıs 2020 tarihine kadar izinli sayılır. Salgının devam etmesi halinde bu süre, Sağlık Bakanlığının önerisi üzerine, Adalet Bakanlığı tarafından her defasında iki ayı geçmemek üzere üç kez uzatılabilir. Bu fıkra uyarınca izinli sayılanlar hakkında 95 ve 97'nci madde hükümleri uygulanır.'' hükmü doğrultusunda, yasanın yürürlüğe girdiği 14 Nisan 2020 tarihinden 30 Kasım 2020 tarihine kadar, açık ceza infaz kurumlarında bulunan veya açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan hükümlüler ile denetimli serbestlik tedbiri uygulanmak suretiyle cezalarının infazına karar verilen hükümlülerin COVID-19 izinli 2 aylık süreler ile 3 defa uzatılmıştır.

COVID-19 pandemi sürecinde tedbir ve önlemlere devam edilmesinin önemine istinaden, 7256 Sayılı Kanunun 31'inci maddesi ile ''13 Aralık 2004 tarihli ve 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun geçici 19'uncu maddesinin beşinci fıkrasında yer alan ''üç kez'' ibaresi ''yedi kez'' ve altıncı fıkrasında yer alan ''31 Aralık 220'' ibaresi ''31 Temmuz 2021'' şeklinde değiştirilmiştir.'' yeni bir düzenleme yapılmıştır.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü 26 Kasım 2020 tarih ve 13588366-149-E.1989 sayılı yazısı ile COVID-19 pandemisine ilişkin salgın riski ve tehlikenin tamamen ortadan kalkmamış olması nedeniyle hükümlülere verilen COVID-19 izin sürelerinin iki ay süre ile tekrar uzatılmasına dair öneride bulunmuştur.

Ceza infaz kurumlarında olası pozitif vaka sayılarının artmasının önüne geçilebilmesi amacıyla 256 Sayılı Kanunun 31'inci maddesi ile değişiklik yapılan 5275 Sayılı Kanun'un Geçici 9/5 maddesinde belirtilen ''salgının devam etmesi halinde bu süre, Sağlık Bakanlığı'nın önerisi üzerine Adalet Bakanlığı tarafından her defasında iki ayı geçmemek üzere yedi kez uzatılabilir.'' hükmü göz önünde bulundurularak 27 Kasım 2020 tarihli Bakanlık Olur'u ile COVID-19 izninde bulunan hükümlülerin izin sürelerinin 30 Kasım 2020 tarihinden itibaren 2 ay süreyle uzatılması uygun görülmüştür.

Konu hakkında bilgi edinilmesini, gereğince işlem ifasını, yazının ceza infaz kurumlarına ve denetimli serbestlik müdürlüklerine duyurulmasını rica ederim.'' denilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.