Öne Çıkanlar Koronavirüs Yabancı Uyruklu Öğrenciler Huzurevi CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil Cem Nalçakan

Tüm Yargısal Faaliyetler 1 Haziran'da Başlayacak
Abone Ol

Başkanvekili Mehmet Yılmaz e-imzalı Genelgede 29 Mayıs 2020 tarihinde, olağanüstü gündemle toplanarak, oybirliği ile alınan kararlar netleşti. Buna göre tüm yargısal faaliyetler 1 Haziran'da başlayacak.

Tutuklu (yasal zorunluluk nedeniyle sadece tutukluluğun değerlendirilmesi yönünden) ve acil işler, dava zamanaşımı yakın olan soruşturma ve kovuşturma dosyaları, yürütmenin durdurulması istemleri ile ivedi sayılacak diğer iş ve işlemler haricindeki adli ve idari yargı ilk derece mahkemelerine ait duruşma ve keşiflerin 16 Haziran 2020 tarihine kadar ertelenmesine dair tedbirin aynen uygulanmasına devam edilecek.

Bölge Adliye Mahkemeleri ve Başsavcılıkları ile Bölge İdare Mahkemeleri, İdare Mahkemeleri ve Vergi Mahkemelerinin (duruşma ve keşif yapılmasını gerektiren dosyalar hariç) tüm yargısal faaliyetler 01 Haziran 2020'den itibaren başlatılacak.

Kamu davasının açılmasının ertelenmesine ilişkin tedbir 01 Haziran 2020 tarihinde sonlandırılacak.

Adli Yargı İlk Derece Mahkemelerine ait duruşma ve keşif dışındaki adli hizmetlerin durdurulması gibi bir durum söz konusu olmadığından; suç ve suçluyla mücadele işlemleri ile mahkemeler önünde dava ve iddia hakkının bir gereği olarak, adli hizmetler belirtilen istisnalar dışında gecikmeksizin yerine getirilecek.

Her bir mahkeme ve Cumhuriyet başsavcılığının; dosyaların incelenmesi, notlanması, gerekçeli kararların yazılması, tarafların duruşmada hazır bulunmasına ihtiyaç duyulmayan dava ve işlerin neticelendirilmesi, iddianamenin kabulü ve tensip işlemlerinin icrası gibi yargısal faaliyetler ile duruşma ve keşif dışındaki diğer rutin işlemler sürdürülecek.

Salgın tedbirleri nedeniyle oluşan iş yükünün ortadan kaldırılması amacıyla, 20 Temmuz 2020 tarihine kadar, hakim ve Cumhuriyet savcılarının yıllık izin talepleri karşılanamayacak.

Daha önce Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün 13 Mart 2020 tarih ve 12362 sayılı yazıları ile idari izinli sayılan şahısların kapsamı daraltıldığından, 01 Haziran 2020 tarihinden itibaren yalnızca altmış yaş üstü kronik rahatsızlığı bulunan hakim ve Cumhuriyet savcıları idari izinli sayılacak.

Altmış yaş üzerinde bulunan hakim ve Cumhuriyet savcıları, kronik rahatsızlıklarını belgeleyen doktor raporu ibraz etmeleri durumunda idari izinli sayılabilecek.

İdari izinli sayılan hakim ve Cumhuriyet savcılarının baktığı mahkeme ve işler için, mahallin şartları ve hakkaniyet ilkesi de gözetilerek, komisyon başkanları ve Cumhuriyet başsavcıları tarafından nöbetçi hakim ve Cumhuriyet savcısı belirlenecek.

01 Haziran 2020 tarihinden sonra, yargı hizmetleri icra edilirken, Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği "adli hizmetler yerine getirilirken uyulması gerekli tedbirler" talimatına ve Bilim Kurulunun bu doğrultudaki önerilerine riayet edilecek.

Keyfiyet merkez ve mülhakat adliyelerinde görev yapan tüm hakim ve Cumhuriyet savcılarına duyurulacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.