2021-YKS Okul Birincisi Adaylar ve Eğitim Bilgisi Onay İşlemleri (12 Şubat 2021)

Genel Müdür Bakan a. Cengiz METE imzalı resmi yazıda ''2020-2021 eğitim ve öğretim yılı ortaöğretim kurumları okul birincisi bilgilerinin e-Okul sisteminde gerekli düzeltme ve değişikliklerin yapılması hakkındaki Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının E-63282839-104.01.03.07-5218 sayılı yazısı ve eki Kılavuz incelenmiş olup ekte gönderilmiştir.

Söz konusu yazı ve eki Kılavuz'da belirtilen hususların uygulanması, okul birinciliği bilgilerinin e-Okul sistemine süresi içinde işlenmesi, öğrenci mağduriyetlerinin ve dava süreçlerinin yaşanmaması, il/ilçe millî eğitim müdürlükleri ile eğitim kurumu müdürlüklerince gerekli tedbirlerin süresi içinde alınması ve takibinin yapılması hususunda bilgilerinizi ve gereğini arz ve rica ederim.'' denilmiştir.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı Kurumsal İlişkiler Daire Başkanlığı tarafından E-63282839-104.01.03.07-5218 sayılı 2021-YKS Okul Birincisi Adaylar ve Eğitim Bilgisi Onay İşlemleri konulu resmi yazı yayınlandı.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis AYGÜN imzalı resmi yazıda ''2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021-YKS), Başkanlığımızca 26-27 Haziran 2021 tarihlerinde yapılacaktır. Sınava ilişkin temel ilkeleri düzenleyen 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Kılavuzu, Yükseköğretim Genel Kurulunca onaylanmış ve ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanmıştır.

2021-YKS'ye başvuran adayların, YKS değerlendirme ve yerleştirme işlemlerinde kullanılmasını istedikleri eğitim bilgilerini, 29 Haziran-6 Temmuz 2021 tarihleri arasında ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde kontrol ederek onaylamaları; eğitim bilgilerinde eksiklik veya hata olan adayların belirtilen tarihlerde kendi okullarından, MEB e-Okul sistemindeki hatalı bilgilerinin düzeltilmesini sağlamaları gerekmektedir.

2020-2021 öğretim yılı ortaöğretim kurumları okul birincisi bilgileri ise MEB e-Okul sisteminden 8 Temmuz 2021 tarihinde elektronik ortamda alınarak ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine aktarılacaktır. Adayların bu bilgilerini hem kendi okullarından hem de Aday İşlemleri Sisteminden 9-16 Temmuz 2021 tarihleri arasında kontrol etmeleri ve 16 Temmuz 2021 tarihi saat 16.00'ya kadar MEB e-okul sisteminde gereken düzeltmeleri yaptırmış olmaları gerekmektedir.

Adayların bireysel olarak veya ortaöğretim kurumlarının doğrudan Başkanlığımıza yapacakları değişiklik/düzeltme taleplerine işlem yapılamamaktadır. 2021-YKS değerlendirme işlemlerinin Temmuz ayında, yükseköğretim programlarını tercih işlemlerinin ise Ağustos ayında yapılacak olması nedeniyle, sonraki süreçte söz konusu bilgilerde düzeltme/değişiklik yapılamayacaktır. Bu nedenle, adayların eğitim bilgileri ile okul birinciliği bilgilerinin belirtilen tarihlerde MEB eOkul sisteminde yer almasının sağlanması hususunda gereğini arz ederim.'' denilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.