Öne Çıkanlar 2022 Yılı Arabuluculuk Asgari Ücret Tarifesi A101 Aktüel Ürünler öğretmen Hakmar 2 Aralık 2023 Aktüel Ürünler kuraklık

Alan Değişikliğine Bağlı Atamalar (3 Ekim 2023)

Genel Başkan Talip Geylan ve Genel Başkan Yardımcısı Orhan Kütük imzalı resmi yazıda ''Bilindiği üzere, Bakanlığınızca yapılabilecek atama çeşitleri arasında alan değişikliğine bağlı atama çeşidi de bulunmakta olup sendikamıza, Bakanlığınız nezdinde görev yapan öğretmenlerimizden çok sayıda alan değişikliğine bağlı atama yapılması yönünde talep gelmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nin ''Alan Değişikliğine Bağlı Yer Değiştirmeler'' başlıklı 60. maddesinde; ''(1) Bakanlıkça uygun görülmesi halinde; öğrenimine uygun alanı dışında bir başka alana atanan öğretmenler, öğrenimleri birden fazla alana atanmaya kaynak olan öğretmenler ile başka bir alanda yükseköğretimi bitiren öğretmenler, adaylıklarının kaldırılmış olması ve yükseköğrenimlerinin atanacakları alana uygun olması kaydıyla, Bakanlığın kararına göre mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alanlara alanlarının değiştirilmesini isteyebilir.

(2) Alan değişikliği isteyen öğretmenlerin alan değişiklikleri, il içinde tercihleri de dikkate alınmak suretiyle alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumları olacak şekilde hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Hizmet puanlarının eşit olması durumunda öğretmenlikteki hizmet süresi daha fazla olana öncelik verilir.

(3) Alan değişikliği işlemleri Bakanlıkça belirlenecek takvim çerçevesinde yapılır.'' hükümlerine yer verilmiştir. Madde hükmü uyarınca öğretmenlerin öğrenim durumuna uygun olarak başka bir alana geçiş yapabileceği ve atamaların Bakanlıkça belirlenecek bir takvime göre yapılabileceği ifade edilmiştir.

Madde metninden görüleceği üzerine alan değişikliğine bağlı atamalar belirli bir zaman takvimine bağlanmamış, Bakanlıkça uygun görülecek zaman şeklinde düzenlenerek ucu açık bırakılmıştır. Madde metninde alan değişikliklerine bağlı yer değiştirme işlemleri için belirli bir takvime yer verilmemesinden dolayı bu işlemlerin yıl içinde gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceği, gerçekleştirilecek ise ne zaman yapılacağı hususlarında belirsizlik yaşanmaktadır.

Eğitimini aldıkları kendi alanlarına geçmek isteyen öğretmenlerimizin yanında, sonradan ikinci bir alan eğitimini tamamlayan çok sayıda öğretmenimiz de bulunmaktadır. Ancak, bu konudaki belirsizlik nedeniyle alan değişikliği için bekleyen öğretmenlerimiz mağduriyet yaşamaktadır. Öğretmen, verimliliğinin en üst düzeye çıkarılması, eğitimde kalitenin artırılması için alan değişikliğinin her yıl düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Buna karşılık, geçen sene de bu husustaki taleplerimiz karşılanmamıştır. Alan değişikliği için bekleyen çok sayıda öğretmenimiz mağdur olmuştur. Bu nedenle, Bakanlığınızca kamuoyuna alan değişikliğinin ne zaman yapılacağı konusunda açıklama yapılması gerekmektedir.

Bu bağlamda, alan değişikliğine bağlı atama işlemlerinin branş sınırlaması olmaksızın her yıl belirli bir ayda düzenli olarak yapılması yönünde yönetmelikte düzenleme yapılması, 2023 yılı içerisinde ise branş sınırlaması olmaksızın ve tüm kontenjanlar duyuruya çıkılarak alan değişikliğine bağlı atama işlemlerinin ivedilikle yapılması hususunda gereğini arz ederiz.'' denilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.