Öne Çıkanlar Fatma AFYONCU 10 Bin 551 Personel Alınacak ev yapımı cips Sağlık Bakanlığı ŞOK 7 Aralık 2021 Aktüel Ürünler

Olumsuz Hava Koşulları Sebebiyle İdari İzinli Olan Yönetici ve Öğretmenler Dikkat

Haberimizde belirtilen husus Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun 29.05.2012 tarihli ve 2012/1 sayılı Kararının “II. Eğitim, Öğretim Ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Hükümler” bölümü “Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller” başlıklı 24. maddesinde açıkça belirtilmektedir.

İlgili Kararda "Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar." denilmektedir.

Kısacası; yönetici ve öğretmenler, görevlerini yapmış sayılacağı için aylık karşılığı ders, varsa ek ders ücretleri tam ödenecektir.

İl ve İlçe Hıfzıssıha Kurulunun Karar alması halinde; normal ders görevi, DYK, İYEP, koordinatörlük, Şeflik, evde eğitim ve destek eğitim ücreti ödenmektedir.

İl ve İlçe Hıfzıssıha Kurulunun Karar alması halinde; nöbet ders dışı etkinlikler (Egzersiz) ücreti ödenmemektedir.

Kar Tatilinde Hangi Ücretlerin Ödeneceğine Dair 11 Ocak 2019 Tarihli Resmi Yazı

Şef ve Koordinatörlere Kar Tatilinde Ekders Ödenip Ödenmeyeceğine Dair 30 Ocak 2019 Tarihli Resmi Yazı

Haftasonu Kar Tatilinde DYK + İYEP + Destek Eğim Ücreti Ödenip Ödenmeyeceğine Dair 20 Şubat 2020 Tarihli Resmi Yazı

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü tarafından Siirt Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gönderilen 28892082-869-E.3743903 sayılı 20 Şubat 2020 tarihli Ek Ders Ücreti konulu Daire Başkanı Bakan a. Ahmet AYTAÇ imzalı resmi yazıda "Valiliğinizce olumsuz hava koşulları nedeniyle İlinizde bulunan eğitim kurumlarında eğitime ara verilen iş günlerini takip eden cumartesi ve pazar günlerinde destekleme ve yetiştirme kursu, ilkokullarda yetiştirme programı (İYEP), evde eğitim ile destek eğitim odasında görev yapan öğretmenlere, bu görevlerine bağlı olarak ek ders ücreti ödenip ödenemeyeceğine ilişkin 18.02.2020 tarihli ve 29078480-841.01.01-E.3559599 sayılı yazınız incelenmiştir.

Bilindiği gibi 01.09.2019 tarihli ve 30875 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2020 ve 2021 yıllarını kapsayan Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun 28.08.2019 tarihli ve 2019/1 sayılı Kararının "Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Mali ve Sosyal Haklar" bölümünün "Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller" başlıklı 2'nci maddesinde; "Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar." hükmüne yer verilmiştir.

Bu itibarla söz konusu eğitim kurumlarında görevli yönetici ve öğretmenlerin, yukarıda belirtilen nedenle eğitim ve öğretime ara verilen ders yılı içerisindeki iş günlerinde fiilen yerine getiremedikleri üzerlerinde bulunan destekleme ve yetiştirme kursu, İYEP, evde eğitim ile destek eğitim odasına bağlı ders ve ek ders görevlerini yapmış sayılarak karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılmaları gerektiği değerlendirilmektedir.

Diğer taraftan söz konusu eğitim kurumlarında görevli yönetici ve öğretmenlerin, belirtilen tarihleri takip eden cumartesi ve pazar günlerinde destekleme ve yetiştirme kursu, İYEP, evde eğitim ile destek eğitim odasında fiilen görev yapmaları hâlinde bu günler için de ek ders ücretinden yararlandırılmaları mümkün olup bu günlerde (cumartesi ve pazar) ders görevlerini fiilen yerine getiremeyenlerin ek ders ücretinden yararlandırılmaları mümkün bulunmamaktadır.

Bilgilerinizi rica ederim." denilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.