Öne Çıkanlar öğretmen Uzman Yardımcılığı Giriş Sınavı yüz yüze eğitim not düzenleme işlemleri Fatma AFYONCU

Sınav Tedbir Hizmetleri (27 Mayıs 2021)

Genel Müdür Bakan a. Dr. Sadri ŞENSOY imzalı resmi yazıda "Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav 06 Haziran 2021 tarihinde ilgili sınav merkezlerinde gerçekleştirilecektir. Öğrencilerin bu sınava yerleştirildikleri sınav binalarındaki salon ve sırada girmesi esastır. 

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün 08.04.2021 tarihli ve E-10096465-480.99-23854050 sayılı yazısında Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin eğitim haklarından en üst düzeyde yararlanabilmeleri için Bakanlığımızca çalışmalar yürütüldüğü belirtilmiştir. 

Dünya genelinde yaşanan Covid-19 salgının bulaşmasını, hastalığının yayılmasını önlemek adına ülkemizde bir çok tedbirler alınmakta olup bu tedbirlerden biri de sosyal mesafeyi korumaktır. Sınav salonlarında hem sınava giren öğrencinin hem de sınav salonunda görevli personelin sağlığını korumak için okuyucu kodlayıcının öğrenci ile mesafeli durması gerekmektedir. Bu kapsamda merkezi sistem sınavlarına girecek, sınav tedbir hizmeti uygulanacak özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler ve sınavda görevli olan okuyucu ve kodlayıcılar için gönderilecek yedek salondaki soru kitapçıklarının söz konusu sınavda kullanılarak gerekli tedbirlerin tarafınızca alınması hususunda; bilgilerini ve gereğini rica ederim." denilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından E-10096465-480.99-23854050 sayılı 8 Nisan 2021 tarihli Sınav Tedbir Hizmetleri konulu Genel Müdür V. Cemal ÖZDEMİR imzalı resmi yazıda "Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin eğitim haklarından en üst düzeyde yararlanabilmeleri için Bakanlığımızca çalışmalar yürütülmektedir. Yürütülen çalışmalardan bir tanesi de merkezi sistem sınavlarına girecek özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin özelliklerine uygun sınav tedbiri alınmasıdır. 

Bakanlığımızca yayınlanan sınav başvuru kılavuzlarında yer alan hükümler doğrultusunda öğrencinin sağlık raporu, velinin talebi ile rehberlik ve araştırma merkezinde görevli uzmanların değerlendirmesi sonucunda alınacak sınav tedbirine karar verilmektedir.

2020 lise geçiş sınavı kapsamında rehberlik ve araştırma merkezinde 17708 özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciye sınav tedbiri alınmış olup bu öğrencilerden 7049’una okuyucu kodlayıcı sınav tedbir hizmeti uygulanmıştır. Çeşitli iletişim kanallarından Genel Müdürlüğümüze intikal eden başvurularda okuyucu kodlayıcı sınav tedbir hizmeti uygulanan öğrencilerin soruları ve şekilleri göremediklerinden dolayı gerçek performanslarını göstermedikleri ifade edilerek kendilerine de soru kitapçığı verilmesini talep etmektedirler.

Dünya genelinde yaşanan Covid-19 salgının bulaşmasını, hastalığının yayılmasını önlemek adına ülkemizde bir çok tedbirler alınmakta olup bu tedbirlerden biri de sosyal mesafeyi korumaktır. Sınav salonlarında hem sınava giren öğrencinin hem de sınav salonunda görevli personelin sağlığını korumak için okuyucu kodlayıcının öğrenci ile mesafeli durması gerekmektedir. Bu durum göz önüne alındığında öğrencilerin gerçek performanslarını gösterebilmeleri için okuyucu kodlayıcı sınav tedbir hizmeti uygulanacak özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler için de soru kitapçığının gönderilmesinin öğrencilerin başarılarında olumlu etki yaratacağı düşünülmektedir. 

Bu kapsamda merkezi sistem sınavlarında okuyucu kodlayıcı sınav tedbir hizmeti isteyen özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler için iki soru kitapçığının hazırlanması hususunda nihai değerlendirmenin Genel Müdürlüğünüzce yapılması hususunda; bilgilerinizi ve gereğini arz ederim." denilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.