Öne Çıkanlar STS 2018 Yılı III. Dönem Hafızlık Tespit Sınavı Duyurusu Vergi Usul Kanunu Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay aile hekimi

Yiyecek Yardımı Hakkında (21 Kasım 2022)

Genel Müdür Bakan a. Levent ÖZİL imzalı resmi yazıda ''İlinize bağlı okul ve kurumlarda görev yapan personellerin Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliği'ne göre yemek yardımından yararlanıp yararlanmayacağına ilişkin 11.11.2022 tarih ve E-17808756-813.01.05-63410745 sayılı yazınız incelenmiştir.

Bilindiği üzere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 212'nci maddesinde; ''Devlet memurlarının hangi hallerde yiyecek yardımından ne şekilde faydalanacakları ve bu yardımın uygulanması ile ilgili esaslar Maliye Bakanlığı ile Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığının birlikte hazırlayacakları bir yönetmelik ile tesbit olunur.'' denilmektedir.

Diğer taraftan Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliği'nin 3'üncü maddesinde; "Yiyecek yardımı sadece yemek verme şeklinde yapılır. Bu yardım, nakten veya kupon, kart, fiş, bilet ya da bu mahiyette bir ödeme aracı verilmek suretiyle yapılamaz. Yiyecek yardımı haftalık çalışma süresi 40 saati aşmayan yerlerde öğle yemeği olarak verilir. .." hükmü, 4'üncü maddesinde; "... Ödenek dağıtımı yemek servisi kurulacak kurumdaki memur sayısı dikkate alınmak suretiyle yapılır. ..." hükmü ile 5 inci maddesinde; "...Yemek servisi, yiyecek yardımından faydalanabilecek personel sayısının asgari 50 olması ve yemekhane için elverişli yer bulunması şartıyla atamaya yetkili amirin onayı ile kurulabilir. Yiyecek yardımı bu şekilde kurulan yemek servislerinde yapılır." hükümleri bulunmaktadır.

Buna göre; il/ilçe millî eğitim müdürlükleri ve okul/kurum müdürlüklerinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabi olarak görev yapan personellerin, Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliği'nde belirtilen şartları yerine getirmeleri halinde devlet memurları yiyecek yardımından faydalanmalarının mümkün olacağı mütalaa edilmektedir. Bilgilerini ve gereğini rica ederim.'' denilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.