Öne Çıkanlar Özelleştirme İdaresi Başkanlığı TRT EBA TV yüz yüze eğitim Mevlidi Nebi Haftası uzaktan eğitim

Kaynaştırma/Bütünleştirme Öğrencilerine Etkinlikler Seti Yayınlandı

Konuya ilişkin açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Kovid-19 salgını sürecinde tüm arkadaşlarımız bir taraftan rutin işlerini sürdürürken diğer taraftan ilave üretimlerle öğrencileri desteklemek için büyük emek veriyorlar. Bugün bu kapsamda yeni bir destek paketini daha kullanıma açtık. İlkokul ve ortaokulda tüm sınıf seviyelerinde kaynaştırma ve bütünleştirme eğitimi alan yaklaşık 300 bin öğrencimize yönelik ilk kez kazanımlarla ilgili uyarlanmış etkinlikler setini paylaştık. Bu paylaşımda odağımız matematik dersi oldu. Genel eğitim müfredatındaki kazanımlarla ilgili etkinlikleri kaynaştırma öğrencilerimiz için uyarladığımız setimiz ile konu-kazanımlarının öğrencilerimiz için kalıcı olmasını amaçladık. Önümüzdeki günlerde diğer derslerden de uyarlanmış etkinlikler setlerini paylaşacağız. Tüm imkanlarımızla öğrenci ve öğretmenlerimizin yanlarında olmaya devam edeceğiz. Bu süreci koordine eden Bakan Yardımcım Mahmut Özer'e ve Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Nezir Gül ve çalışma arkadaşlarına katkılarından dolayı teşekkür ediyorum." dedi.

Kaynaştırma/Bütünleştirme eğitimi; özel eğitim tanısı almış bireylerin normal gelişim gösteren bireylerle aynı eğitim ortamında destek hizmetlerinin sağlandığı özel eğitim uygulamasıdır. 

Görme, işitme, otizm spektrum bozukluğu, zihinsel veya bedensel yetersizliği olup eğitim ve öğretimlerine Kaynaştırma/Bütünleştirme yoluyla devam eden 302.925 öğrenciye yönelik Milli Eğitim Bakanlığı tarafından içerikler hazırlanarak hizmete sunulmaktadır. 

Öğrenciler TRT EBA TV, Eba.gov.tr, Özelim Eğitimdeyim mobil uygulamasından ve orgm.meb.gov.tr gibi platformlardan kendilerine özgü hazırlanmış olan zengin içeriklere ulaşabilmektedir. 

Alanda ilk olan bir çalışmayı daha hayata geçiren Genel Müdürlük tarafından, Kaynaştırma/Bütünleştirme yoluyla eğitim gören öğrencilerimiz için matematik dersi kazanımlarıyla ilgili toplam 1500 sayfa, 6 kitaptan oluşan bir set hazırlanmıştır. Setin içinde yer alan "Matematiğe Hazırlık", "Sayılar, İşlemler", "Geometrik İşlemler", "Veri İşleme" ve "Ölçme" kitapları ile öğrencilerimize ihtiyaç duyabilecekleri temel düzeydeki matematik becerilerini kazandırılması amaçlanmaktadır. 1-8.sınıf genel eğitim müfredatındaki kazanımlarla ilgili etkinlikleri kaynaştırma öğrencilerimiz için uyarladığımız setimiz ile konu-kazanımların öğrencilerimiz için kalıcı olması amaçlanmıştır. 

Kaynaştırma/Bütünleştirme öğrencilerimiz, öğretmen yardımı ile birlikte ihtiyaç duyacakları konu ve kazanımları, kitap ve etkileşimli dijital programı kullanarak destekleyebilecektir. Bu setlerin Genel Müdürlüğümüzce 3000 adet basımı yapılarak 81 ilimize ulaştırılmasına başlanmıştır.

Hazırlanan kitaplardan daha etkin ve verimli bir şekilde faydalanılabilmesi için matematik dersine ait kazanımlar etkileşimli şekilde dijital hale dönüştürülmüştür. Etkinliklere interaktif olarak orgm.meb.gov.tr/uyet adresinden ulaşılabilecektir. Yaklaşık 3000 ara yüzden oluşan etkileşimli matematik etkinlikleri öğrenci, veli ve öğretmenlerimizin kolaylıkla kullanabileceği etkin ve verimli bir kaynak olarak hizmete sunulmuştur. Bu bağlamda zenginleştirilmiş içeriklere internet bağlantısı sayesinde tüm cihazlardan erişilebilecektir.

Söz konusu uyarlanmış etkinlikler çalışmalarına diğer dersleri kapsayacak şekilde devam edilmektedir. Yaklaşık 4000 etkinlik sayfası ve 16 kitaptan oluşması planlanan; Türkçe, Hayat Bilgisi, Fen Bilgisi, Sosyal Bilgiler ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri etkinlikleri yazım ve etkileşimli hale dönüştürülmesi çalışmaları da ivedilikle tamamlanacaktır. 

Etkinlik sayfalarına ulaşmak için https://orgm.meb.gov.tr/uyet linkini tıklayabilirsiniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.