Öne Çıkanlar A101 14 Aralık 2023 Aktüel Ürünler A101 8 Aralık 2023 Aktüel Ürünler A101 2 Aralık 2023 Aktüel Ürünler engelli öğretmen

2024 Yılı Hac Kesin Kayıt Tarihleri

2 Kasım 2023 tarihinde Hac kurasında ismi çıkarak kesin kayıt hakkı kazanan hacı adaylarımızın 06-24 Kasım 2023 tarihleri arasında e-Devlet üzerinden kayıt olmak istedikleri Diyanet/Acenta Organizasyonundan birini seçtikten sonra kesin kayıtlarını yapmaları gerekmektedir.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI HAC ORGANİZASYONUNUN TEMEL İLKELERİ

1. Liyakatli ve başarılı görevliler rehberliğinde usül ve adabına uygun ibadet,
2. Hac yolculuğunun manevi bir yenilenmeye vesile olması amacıyla irşat ve rehberlik,
3. Allah’ın misafirleri olan hac yolcularına hizmet etmeyi şeref olarak kabul etme,
4. Hac hizmetlerini “emanet ve sorumluluk” bilinciyle yerine getirme,
5. Güvenli ve huzurlu bir yolculuk,
6. Rahat ve müreffeh bir konaklama,
7. Tecrübeye dayalı kaliteli ve nitelikli hizmet.

2024 YILI HAC KAYIT TARiHLERi

KESiN KAYITLAR : 06-24 KASIM 2023

EK KAYITLAR : 01-12 ARALIK 2023

HiZMETLERiMiZ

EĞİTİM VE İRŞAT HİZMETLERİ

* Hac ibadetini manevi bir yenilenme fırsatına dönüştürebilmek, hac yolcularımızın ibadetlerini usulüne uygun ve bilinçli bir şekilde yerine getirebilmelerini temin edebilmek için onlara, yolculuk öncesinde ve yolculuk esnasında eğitim, bilgilendirme ve irşat seminerleri yapılmaktadır.

DİNİ REHBERLİK HİZMETLERİ

Liyakatli görevlilerimizin rehberliğinde;

* Hac ibadetinin usulüne uygun olarak yerine getirilmesi sağlanmaktadır.
* Fetva ve İrşat hizmetleri verilmektedir.
* Kurbanlar, Diyanet İşleri Başkanlığımız organizesinde kesilmektedir.
* Mekke-i Mükerreme’de: Peygamber Efendimizin (s.a.s) doğduğu ev, Cin Mescidi, Cennetü’I Mualla Kabristanı, Nur Dağı (Hira Mağarası), Sevr Dağı,
* Medine-i Münevvere’de: Yedi Mescitler, Kıbleteyn Mescidi, Kuba Mescidi, Cennetü’I Baki Kabristanı, Uhud Şehitliği ziyaret edilmektedir.

SAĞLIK HİZMETLERİ

* Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere’de Başkanlığımıza ait, tıbbi ve teknik donanıma sahip hastane, sağlık merkezleri ve sağlık ocakları bulunmaktadır.

* Sağlık hizmetleri Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere’de Türkiye’den görevlendirilen doktorlar ve sağlık personeli tarafından, ihtiyaç halinde Suud Hastanelerinde verilmektedir.

* Tedavilerde Türkiye’den getirilen ilaçlar kullanılmaktadır.

* Arafat, Müzdelife ve Mina intikalleri esnasında sağlık hizmetleri verilmektedir.

YEMEK HİZMETLERİ

* Yemekler normal tercihli konaklamalarda Türkiye’den gönderilen aşçılar tarafından, diyetisyen kontrolünde hazırlanmaktadır. Yakın mesafe konaklamalarda yemekler oteller tarafından hazırlanmaktadır.

* Yemeklerde taze et kullanılmaktadır.

* Hac yolcularımıza, normal tercihli konaklamalarda sabah kahvaltısı ve akşam yemeği tabldot, öğle için kumanya verilmektedir.

* Normal tercihli konaklamalarda çay ve su ikramı 24 saat self servistir.

SERVİS, ZİYARET VE İNTİKAL HİZMETLERİ

* Diyanet İşleri Başkanlığı hac organizasyonuna tabi normal tercihli hac yolcularının Mekke-i Mükerreme’de, Kabe-i Muazzama’ya intikalleri Başkanlıkça temin edilen otobüslerle ring usulü (bazı otellerden aktarmalı ring usulü) ile sağlanmaktadır.

* Ancak Suudi Arabistan Mekke trafik komisyonu tarafından yollar araç trafiğine kapatıldığından dolayı 05-15 Zilhicce 1445 (11-21 Haziran 2024) tarihleri arasında servis hizmeti verilememektedir.

* Cidde-Mekke-Medine arasındaki intikaller ile Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere’deki ziyaret programları yeni ve klimalı otobüslerle sağlanmaktadır.

* Arafat’tan Müzdelife’ye intikal otobüslerle sağlanmaktadır.

* Müzdelife’den Mina (Şeytan Taşlama)’ya ve Mina’dan otellere intikaller yürüyerek yapılmaktadır. Müzdelife-Şeytan taşlama arası yürüme mesafesi yaklaşık 6 km, şeytan taşlama harem arası yürüme mesafesi yaklaşık 8 km dir.

* Hacılar, ziyaret tavafı ve şeytan taşlama mahalline kendi imkanlarıyla gideceklerdir.

KARGO HİZMETLERİ

* Medine-i Münevvere’de kargo hizmeti verilmektedir. Hurma ve hediyelik eşyalarını Türkiye’ye göndermek isteyen hac yolcularımız arzu ettikleri takdirde Diyanet İşleri Başkanlığı, Ticaret Bakanlığı ve PTT iş birliği ile gerçekleştirilen kargo hizmetinden ücret karşılığında faydalanabileceklerdir. Daha ucuz kargo hizmeti verdiğini söyleyen bazı çevreler vatandaşlarımızın birtakım mağduriyetine sebep olmaktadırlar. Vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamamaları için bu hususlara dikkat etmeleri önem arz etmektedir.

HAVALİMANI HİZMETLERİ

* Hac yolcularımızın iş ve işlemlerinde yardımcı olmak üzere yurt içinde ve yurt dışında havalimanlarında personel görevlendirilecek; karşılama ve uğurlama hizmeti verilecektir.

* Uçuşlar, Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu tarafından belirlenen havalimanlarından, programa uygun olarak, Türk Hava Yolları, Suudi Arabistan Hava Yolları veya özel hava yolu şirketleri ile sağlanacaktır.

DENETİM VE REHBERLİK HİZMETLERİ

* Diyanet İşleri Başkanlığı ve seyahat acentaları tarafından gerçekleştirilen hac organizasyonu ile ilgili iş ve işlemler Başkanlık müfettişleri tarafından denetlenmekte ve rehberlikte bulunulmaktadır.

KONAKLAMA TÜRLERİ

Hac yolcularına farklı seçeneklerde hizmet sunmak üzere Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu kararları çerçevesinde aşağıdaki konaklama türlerinde hac organizasyonu düzenlenmektedir.

NORMAL KONAKLAMA

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere’de aşağıda zikredilen özelliklere uygun oteller kiralanmıştır.

KONAKLAMA YAPILACAK OTELLERİN ÖZELLİKLERİ

* Rahat ve konforlu oteller,

* Tercihe göre 2, 3 veya 4 kişilik odalar,

* İçinde televizyon, banyo/wc bulunan klimalı odalar,

* İnternet imkanı,

* 24 saat sıcak su,

* Tabldot usulü sabah kahvaltısı ve akşam yemeği ile öğle yemeği için kumanya,

* Medine-i Münevvere’de Mescid-i Nebevi’ye en fazla 700 metre mesafede oteller,

* Mekke-i Mükerreme’de Mescid-i Haram’a en fazla 8 km mesafede oteller,

* Mekke’de hacıların otellerden Kabe’ye ulaşımları ücretsiz olarak otobüslerle ring usulü yapılacaktır. Ancak Mekke Trafik Komisyonunun belirlediği güzergahlarda kalan bazı otellerden Harem’e ulaşım aktarmalı ring usulü ile ücretsiz olarak yapılacaktır.

* Suudi Arabistan Mekke Trafik Komisyonu tarafından yollar araç trafiğine kapatıldığından dolayı 05-15 Zilhicce 1445 (11-21 Haziran 2024) tarihleri arasında servis hizmeti verilememektedir.

* 2024 yılı hac ücretleri Suudi Arabistan Riyali (SAR) olarak tahsil edilecektir.

* Normal konaklamalarda 4 kişilik oda kapasitesi sınırlı olup, kesin kayıt hakkı kazananların kayıtları oda yeterlilik durumuna göre yapılacaktır.

2024 YILI HAC BROŞÜRÜ : https://hacumre.diyanet.gov.tr/Documents/HACBROSUR2024.pdf

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.