Öne Çıkanlar Milli Eğitim Şurası Hak-İş Konfederasyonu Başkanı Mahmut Arslan Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYTSYDD) Yükseköğretim Kurulu Aralık ayı

Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP)'na İlişkin Soru Önergesi (15 Nisan 2021)

Söz konusu soru önergesinde "Aşağıdaki sorularımın Anayasa'nın 98 ve TBMM İçtüzüğü'nün 96 ve 99'uncu maddeleri uyarınca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim." denildi ve şu sorulara yer verildi:

1- 4B kadrosuna geçirilecek ASDEP Personellerinin sözleşmelerinin ''Belirsiz Süreli'' olarak düzenlenmesi düşünülmekte midir?

2- ASDEP çalışanlarının meslek tanımının yapılması düşünülmekte midir?

3- ASDEP personeli taşeron çalışanı iken ve 4D kadrosunda belirsiz süreli olarak çalışmıştır. Çalıştığı sürenin (kamuda geçirilen sürenin) dikkate alınarak ''koşulsuz tayin'' (eğitim hakkı ve eş durumu) gibi haklarının düzenlenmesine yönelik yapılan çalışmalar nelerdir?

4- ASDEP personelinin kamuda çalıştığı sürecin tamamı işlee alınarak; kıdem, mali ve özlük haklarının düzenlemesinin yapılması düşünülmekte midir?

5- Görevde yükselme konusunda ASDEP personellerinin 657 Sayılı Mevzuat kapsamında değerlendirilmesi ve sorunun iyileştirilmesi düşünülmekte midir?

6- Annelik izni, süt izni vb. gibi konularda 657 Sayılı Mevzuat dikkate alınarak benzer bir 4B sözleşmesi hazırlanacak mıdır?

7- 5395 ÇKK Danışmanlık Tedbir ücreti /EK-49), icapçılık/bilirkişilik, Emniyet ve adliyelerde çocuk ifadelerine katılım ücretlerinin ödenmesi sorununun çözümlenmesi için yapılan çalışmalar nelerdir?

8- Yatılı kuruluşlarda ASDEP personeline nöbet tutma görevinin verilmesi ve nöbet ücretinin ödenmesi ile ilgili bir çalışmanız var mıdır?

9- ASDEP personelinin dezavantajlı kesim ile ilgilenmesi ve riskli çalışma koşullarının dikkate alınması, yıpranma durumunun göz önünde bulundurulması ve bu kapsamda özlük haklarından düzenlenmesine yönelik yapılan çalışmalar nelerdir?

Soru önergesine https://www2.tbmm.gov.tr/d27/7/7-44594s.pdf linkinden ulaşabilirsiniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.