Öne Çıkanlar Kadın ve Erkek 10 Bin Polis Alınacak 2023 Yılı Ekim Ayı Yay Burcu İş Yorumu sözlü sınav Bağımsız Denetçi Adayı Belirleme Sınavı Bıçaklar

2023 Yılı ALES/2 Sınavı Soru ve Cevapları YAYINLANDI

Başvuruları 4-10 Temmuz 2023 tarihleri arasında alınan, geç başvuru tarihi 19 Temmuz 2023 belirlenen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2023-ALES/2) 20 Ağustos 2923 tarihinde gerçekleştirildi. Sınavda sayısal ve sözel testler uygulandı.

DEĞERLENDİRME

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın cevap kâğıtları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır.

Ağırlıklı puanların hesaplanmasında testlerin ağırlıkları aşağıdaki gibi olacaktır:
ALES Sayısal Puanı için:
Sayısal Testi: 0.75
Sözel Testi : 0.25
ALES Sözel Puanı için:
Sayısal Testi: 0.25 
Sözel Testi : 0.75
ALES Eşit Ağırlık Puanı için:
Sayısal Testi : 0.50
Sözel Testi : 0.50

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı tarafından cevabının değişmesi gerektiği tespit edilen sorular olması durumunda, bu doğrultuda güncellenen cevap anahtarı esas alınmak suretiyle puanlama yapılacaktır. Ağırlıklı puanlar hesaplandıktan sonra bu puanlar, 100 üzerinden puanlara dönüştürülecektir. 

2023-ALES/2 Temel Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı (% 10) için https://www.osym.gov.tr/TR,25734/2023-ales2-temel-soru-kitapcigi-ve-cevap-anahtari--10.html linkini tıklayınız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
foreverfox 1 ay önce

gelmiş geçmiş en zor alesti ve sınav açıklanırken puanlamaların eşit ağırlık lar için sapmalarla birlikte yükseltileceği kanaatindeyim.