Öne Çıkanlar Mobil Uygulama Sahur Vakti EKPSS ataması Bürhan KELEŞ Gebze Teknik Üniversitesi

Celp İşlemlerinin Başlangıç Tarihi ve Detaylar
Abone Ol

Nisan, Mayıs, Haziran 2020 celp/sevk dönemlerinde sevke tabi yükümlülerin seçim ve sınıflandırma sonuçları 28 Mayıs 2020 tarihinde e-Devlet üzerinden duyurulacak, sınıflandırılanlar tekrar sınıflandırılmayacak. 

Erbaş/Er 1. Grup sevk tarihi 5 Haziran 2020, sevk belgesini alınabilecekleri tarih 1-5 Haziran 2020; Haziran Grubu Bedelli Erlerin sevk tarihi 20 Haziran 2020, sevk belgesini alınabilecekleri tarih 16-20 Haziran 2020 olarak belirlendi.

Yedek Subay/Astsubay Adayları, Erbaş/Er (2. Grup), ertelenen Nisan Grubu Bedelli Erlerin sevk tarihi 29 Haziran 2020, sevk belgesini alınabilecekleri tarih 25-29 Haziran 2020 olarak belirlendi.

Yükümlüler; sevk tarihlerinin dört gün öncesinden itibaren e-Devlet'ten ''Kovid-19'' anketini doldurduktan sonra sağlık kuruluşlarında ''Kovid-19'' testlerini yaptırmaları gerekmektedir.

Test sonucu pozitif çıkanların veya temaslı listesinde yer alanların askere sevkleri tedavileri süresince ertelenecek olup test sonucu Kovid-19 tanısı ve şüphesi bulunmayanlar sevk belgelerini e-Devlet'ten alabilecek.

Sevk belgesini alanlar birliğine katılıncaya kadar Kovid-19 kapsamında Devlet kurumları tarafından duyurulan tüm tedbirlere uyacaklar, asker eğlencesi, uğurlaması gibi faaliyetleri icra etmeyecekler.

Sağlık kuruluşlarında gerekli testleri yaptırmayanlar askere sevk edilmeyecek ve haklarında bakaya işlemi yapılacaktır. Kovid-19 salgını nedeniyle; bulaşma riskini ortadan kaldırmak ve teması en aza indirmek maksadıyla sevk sürecindeki tüm işlemler e-Devlet'ten yapılacak, zorunlu durumlar dışında askerlik şubelerinde işlem yapılmayacaktır.

2020 yılında bedelli askerlik yağacak yükümlülerden; 11 Nisan 2020 celbinde sevki yapılmayanların yeni birlikleri 28 Mayıs 2020 tarihinde e-Devlet'ten duyurulacak ve 29 Haziran 2020 tarihinde sevkleri yapılacaktır.

20 Haziran 2020 ve daha sonraki dönemlerde silahaltına alınacakların işlemleri daha önce planlanan tarih ve birliklerinde devam edecektir. Yol ve iaşe parası, e-Devlet'ten sevk belgesini alanların Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde bulunan adresi ile eğitim birliği; askerlik şubesi başkanlığından sevk belgesini alanlar ise sevk belgesini aldığı askerlik şubesi başkanlığı ile eğitim birliği arası esas alınarak verilecektir. Yükümlüler kendilerine yapılan ödemeleri kimlik belgeleri ile PTT şubelerinden veya PTT kartı PttMatiklerden alabileceklerdir.

Yükümlülerin sevk belgeleri seyahat izin belgesi olarak kabul edilecektir. Yurt dışındaki yükümlülerden sevke tabi olanların, karantina süresini göz önünde bulundurarak sevk belgelerinin alınacağı tarihlerden en az 14 gün önce yurt içine giriş yapmaları gerekmektedir.

Sevk belgesini almayanlar ile aldığı halde sevk edildiği sınıf okulu/eğitim merkezlerine katılmayanlar bakaya işlemine tabi tutulacaktır. 7179 Sayılı Askeralma Kanunu'nun 27'nci maddesi gereğince bu duyuru yükümlülere tebliğ mahiyetindedir. Yükümlüler bu duyuru metnine https://asal.msb.gov.tr internet adresinden ve TRT teleteksten ulaşabilirler.

Şifren ile e-Devlet'e girip ASAL Sevk Başvurusu bağlantısını tıklayınız. Kovid-19 Anketini doldurup yönlendirildiğiniz Sağlık Kuruluşuna gidiniz. Kovid-19 Testini yaptırınız. Bireysel İzolasyon hakkında bilgi alınız. Test sonucunu alacağınız zamanı öğreniniz. Test sonucunu öğrendikten sonra şifreniz ile e-devlet'e girip ASAL Sevk Başvurusu bağlantısını tıklayınız.

Test Sonucu Negatifse e'devlet'ten Askere Sevk Belgenizi alınız. Kişisel İzolasyon tedbirlerine riayet ediniz. Birliğinize zamanında katılınız. Test Sonucu Pozitifse tedavi göreceğiniz Sağlık Kuruluşuna gidiniz ve tedaviye başlayınız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.