Öne Çıkanlar Uzman Yardımcılığı Giriş Sınavı öğretmen not düzenleme işlemleri yüz yüze eğitim Fatma AFYONCU

Sürekli İşçileri İlgilendiren Kanun Teklifi (10 Mart 2021)

Teklif ile, sürekli işçi kadrolarına atanan işçilerin, çalıştırılacakları teşkilat ve birim açısından 4857 sayılı Kanun'a tabi diğer işçilerle aynı haklara sahip olmaları amaçlanmaktadır.

375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede; sürekli işçi kadrolarına geçirilenler, öngörülen şartları taşıdıkları sürece ve çalıştırıldıkları teşkilat ve birimde ''geçiş işlemi yapılmadan önceki ihale sözleşmesi kapsamındaki hizmetleri yürütmek üzere istihdam edildikleri'' için söz konusu hüküm kapsamında sürekli işçi kadrolarına geçirilenler, ''çalıştırıldıkları teşkilat ve birimde geçiş işlemi yapılmadan önceki ihale kapsamındaki hizmetleri yürütmek üzere istihdam edilmeleri gerekmekte'' bu çerçevede şu an ki mevzuata göre ''iller arasında yer değişikliği'' talepleri dikkate alınmıyor.

Bu bağlamda; 27/6/1989 tarihli ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 23'üncü maddesinin beşinci fıkrasının birinci cümlesi değiştirilerek ''sürekli işçi kadrolarına geçirilenler, birinci fıkrada öngörülen şartları taşıdıkları sürece, çalıştırılacakları teşkilat ve birim açısından 4857 sayılı Kanun'a tabi diğer işçilerle aynı haklarla istihdam edilmeleri'' ve çalışanlar arasında mağduriyetin ortadan kaldırılması amaçlanmıştır.

MADDE GEREKÇESİ

MADDE 1- 27/6/1989 tarihli ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamesi'nin 23'üncü maddesinin beşinci fıkrasının birinci cümlesi değiştirilerek, ''sürekli işçi kadrolarına geçirilenler, birinci fıkrada öngörülen şartları taşıdıkları sürece, çalıştırılacakları teşkilat ve birim açısından 4857 Sayılı Kanun'a tabi diğer işçilerle aynı haklarla ''iller arasında yer değişikliğinin'' sağlanması amaçlanmaktadır.

MADDE 2- Yürürlük maddesidir.

MADDE 3- Yürütme maddesidir.

375 SAYILI KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMEDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 27/6/1989 tarihli ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin geçici 23'üncü maddesinin beşinci fıkrasının birinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

''Sürekli işçi kadrolarına geçirilenler, birinci fıkrada öngörülen şartları taşıdıkları sürece, çalıştırılacakları teşkilat ve birim açısından 4857 Sayılı Kanun'a tabi diğer işçilerle aynı haklarla istihdam edilirler.''

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.