Öne Çıkanlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüz yüze eğitim öğretmen Milli Eğitim Bakanlığı Hakmar Express

28 Ekim Perşembe ve 29 Ekim Cuma Günü Ek Ders Ücreti ve Nöbet Ücreti Ödenir Mi?

2021 yılı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Cuma gününe denk gelmektedir. Hafta içine denk gelen Cumhuriyet Bayramı'nda ek ders ücreti (İYEP, DYK) ödenip ödenmeyeceği merak konusu oldu.

28 Ekim 2021 Perşembe günü saat 13.00'dan itibaren 29 Ekim 2021 Cuma gününü de kapsayarak Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 98. yıldönümü sebebiyle 1,5 günlük resmi tatil yapılacaktır.

2019 Yılı Toplu Sözleşmede ''örgün eğitim kurumlarında ek ders ücreti'' başlıklı 20. maddesindeki; ''(1) Örgün eğitim kurumlarında (mesleki eğitim merkezleri dahil) ders yılı süresi içinde eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günleri için ilgili mevzuatına göre kendilerine nöbet görevi verilen ve bu görevi de fiilen yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenir.'' hükümlerince nöbet görevinin süresi belirtilmeden nöbet görevi ek ders ücreti ödenmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nün ''öğretmenlere nöbet görevi verilmesinin esasları'' başlıklı 44. maddesi 1. fıkrası (c) bendindeki; ''(2) nöbetlerde aşağıdaki esaslara uyulur: c) (Değişik: RG-5/9/2019-30879) Nöbet görevi, ilk dersten 30 dakika önce başlar, son ders bitiminden 30 dakika sonra biter. Ancak bu süre, okulun özelliğine göre öğretmenler kurulu kararıyla 15 dakikadan az olmamak kaydıyla kısaltılabilir. İkili öğretimin yapıldığı okullarda öğretmenler tek devrede nöbet tutarlar.'' hükümlerine göre nöbetçi öğretmenin görev süreleri belirlenmiştir.

Bu maddelere göre 28 Ekim'de yarı gün tutulan nöbet ücreti tam olarak ödenmektedir.

Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar‘ın Ders görevinin yapılmış sayılacağı hâller başlıklı 16.Maddesi de bu yönde hüküm vermektedir. İlgili madde şu şekildedir;

b) (Değişik: 21/07/2007 tarihli ve 26589 sayılı R.G. Yayımlanan BKK ile) İl düzeyinde millî ve mahalli bayramların kutlamaları için kurulan hazırlık komitelerinde görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, millî ve mahalli bayramların hazırlık çalışmalarına katılan yönetici ve öğretmenler, söz konusu bayramların hazırlık çalışmalarına ve törenlerine sınıf veya okul bütünlüğünde katılan öğrencilerin öğrenim gördüğü eğitim kurumlarının yönetici ve öğretmenleri ile millî bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde (*)(Değişik: 10/05/2008 tarihli ve 26872 sayılı R.G. Yayımlanan BKK ile) ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.

28-29 Ekim tarihinde öğretmenlere ek ders ücreti ödenir ve hiç bir kesinti yapılmaz. Nöbet ücreti 8 Ekim Perşembe günü ödenecek ancak, 29 Ekim Cuma günü ödenmeyecek. 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim gününe denk gelen İYEP, DYK, çeşitli egzersizler, koordinatörlük-şeflik ve Halk Eğitim Merkezlerinde açılan okuma-yazma, dikiş-nakış ve çeşitli kurslar için kadrolu, sözleşmeli ve ücretli öğretmenlere ek ders ödemesi yapılmayacak.

Destek eğitim odası ve evde eğitimde görevli öğretmenler, görevlerini 28-29 Ekim tarihlerinde yapmış sayılacak ve ek ders ücreti ödenecek; ücretli öğretmenlere ödeme yapılmayacak.

Yöneticiler ek ders karşılığı yönetim görevini yapmış sayılacakları için ek ders ücretlerinde kesinti olmayacak. Müdür yardımcıları için nöbet ve DYK, İYEP gibi kurslarda kurs sorumlusu olarak alınan ek ders ücretleri ödenmeyecek. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.