Öne Çıkanlar metaverse Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen emeklilikte yaşa takılanlar Derya YANIK

Eğitim Fakültelerinde Görülen Öğrenim (6 Ocak 2021)

Daire Başkanı Başkan a. Sibel Irkey imzalı resmi yazıda ''1997-1998 eğitim-öğretim yılından itibaren Eğitim Fakültelerinin yeniden yapılanması çerçevesinde ortaöğretime öğretmen yetiştiren ortaöğretim alan öğretmenliği programlarının öğrenim süresi 5 yıla çıkarılarak, (3.5+1.5) birleştirilmiş lisans artı tezsiz yüksek lisans uygulaması başlatılmıştır. 11 Temmuz 2007 tarihli Yükseköğretim Genel Kurul Toplantısında, söz konusu programların lisans eğitiminin beş yıl olarak uygulanmasına ve 2007-2008 öğretim yılından önce programa kayıtlı öğrenciler için (3.5+1.5) olarak uygulanmasına karar verilmiştir.

17 Nisan 2014 tarihli Yükseköğretim Genel Kurul Toplantısında, Eğitim Fakültelerinin Ortaöğretim Alan Öğretmenliği programlarının 2014-2015 eğitim-öğretim yılından itibaren mevcut öğrencilerin statüsü korunarak, öğrenim süresinin 4 yıla (8 yarıyıl) indirilmesinin uygun olduğuna karar verilmiştir.

Yükseköğretim kurumlarımız bünyesinde yer alan Eğitim Fakültesinin ortaöğretime öğretmen yetiştiren programlarında 1997-1998 eğitim-öğretim yılından 2013-2014 eğitim-öğretim yılında kayıt olan öğrenciler dahil olmak üzere uygulanan programların (Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, Fizik Öğretmenliği, Kimya Öğretmenliği, Biyoloji, Öğretmenliği, Matematik Öğretmenliği, Felsefe Grubu Öğretmenliği, Coğrafya Öğretmenliği, Tarih Öğretmenliği) öğretim süresi 5 yıl (10 yarıyıl) olup, 20.04.2016 tarih ve 29690 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği'nin Madde16-(2) maddesinde "hazırlık sınıfları hariç, on yarıyıl süreli lisans eğitimi alanlar yüksek lisans derecesine sahip sayılmaktadır.'' hükmü yer almaktadır.

Yükseköğretim Bilgi Sistemi (YÖKSİS) üzerinde yükseköğretim programlarının adı ve kişilerin söz konusu programlara kayıt ve mezuniyet bilgileri bulunmakta olup söz konusu bilgiler, ilgili yükseköğretim kurumları tarafından aktarılmaktadır. Hazırlık sınıfı hariç en az 10 yarıyıl eğitim veren Eczacılık Diş Hekimliği, Tıp gibi programlar için de yüksek lisans mezunu bilgisi yer almamaktadır. Bu program mezunlarına da Eğitim Fakültesinin 10 yarıyıllık program mezunları gibi lisans diploması düzenlenmekte olup başvurmaları halinde söz konusu yönetmelik uyarınca yüksek lisans derecesine sahip sayıldıkları yazı ile bildirilmektedir.

Lisans eğitimi sırasında Eğitim Fakültesinde görmüş olduğunuz hazırlık sınıfı hariç 10 yarıyıllık eğitim itibariyle yüksek lisans derecesine sahip sayıldığınız hususunda bilgilerinizi rica ederim.'' denilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.