Öne Çıkanlar Nükleer Düzenleme Uzman Yardımcısı Hakmar 17 Eylül 2023 Aktüel Ürünler Bağımsız Denetçi Adayı Belirleme Sınavı terfi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası

Yerinde Dönüşüm Projesi'nın Detayları

22 noktada yapım ve dönüşüm ofisleri kurulacak olup ilk olarak; Hatay bölgesinde, Antakya, Defne, İskenderun/Belen, Kırıkhan, Samandağ ve Hassa’de, Kahramanmaraş bölgesinde Dulkadiroğlu, 12 Şubat, Elbistan, Pazarcık, Türkoğlu ve Afşin’de, Malatya bölgesinde Yeşilyurt, Battalgazi Doğanşehir’de, Adıyaman bölgesinde merkez, Gölbaşı, Besni ve Kahta’da, Gaziantep bölgesinde ise İslâhiye ve Nurdağı’nda açılacak.

Yerinde Dönüşüm Projesi’nin detaylarını açıklayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, ''Afetten zarar gören şehirlerimizi yeniden ayağa kaldırmak için tüm mesai arkadaşlarımızla gece gündüz demeden çalışıyoruz. Bu kapsamda afetten zarar gören 11 ilimizdeki şehir merkezlerinde 518 bin 192 ve kırsalda 161 bin 808 olmak üzere toplam 680 bin konut ve köy evi yapacağız. Ayrıca 114 bin 320 dükkân, 23 bin 511 ahır, bin 736 samanlık ve 30 bin 433 diğer olmak üzere toplamda 850 bin bağımsız bölüm inşa edeceğiz. Milletin adamı Sayın Cumhurbaşkanımızın söz verdikleri üzere inşallah 319 bin konutumuzu da bir yıl içerisinde vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Şu anda 180 bin civarında konutumuzun ihalelerini tamamlandık ve yapımına başladık. Yüzde 90’ında inşaatlar yükselmeye başladı. Ayrıca deprem bölgesinde 100 köy evimiz de teslim edilmeye hazır durumda. Yatay mimariye uygun, yöresel mimari tasarıma sahip, mahalle kültürünü muhafaza eden yapılarımız zemin artı 4 katı geçmeyecek. İnşallah Eylül-Ekim ayı gibi etap etap sürdürdüğümüz çalışmalar kapsamında afetzede kardeşlerimize yeni konutlarını teslim edeceğiz. Bu milletin adamının sözüdür. Yuva kuran liderimizin sözüdür. Sayın Cumhurbaşkanımızın sözüdür. Devletimizin sözüdür.

Bu kapsamda sağlam, güvenli ve yerinde dönüşüm üzerine bir çalışma yürütme fikrinde mutabakat sağladık. Tarihi birikimlerinin yanı sıra tarımsal faaliyetleri, sanayi üretimleri, enerji arzları, bölgesel ticarete katkıları, sanat ve kültür dünyasına sağladıklarıyla bu şehirlerin derin bir birikimi, güçlü bir hafızası, kadim bir kültürü var. Ve bu şehrin sakinleri olan vatandaşlarımızın yaşanmışlıkları, hatıraları var. Yıllardır bu bölgede yaşayan kardeşlerimiz, afetin sarsıcı etkisine rağmen o hatıralardan kopmak, bulundukları muhitten uzaklaşmak, alıştıkları yerden ayrılmak istemiyorlar. İşte biz de vatandaşımızın talebine kayıtsız kalmayarak, istişareler sonucunda afet dönüşümünde yeni bir projeyi hayata geçiriyoruz. 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerinin yaralarını bir an önce sarmak, şehirlerimizi hızlıca ayağa kaldırıp canlandırmak için ‘Yerinde Dönüşüm’ projemizi başlatıyoruz.

Projemizle birlikte afetten zarar gören şehir merkezlerini bütün safhalarını Bakanlığımızın denetiminde yürüyen bir dönüşüm süreciyle ihya edeceğiz. 

Afetzedelerden kendi yapısını yerinde yapmak isteyenlere; konutlar için 500 bin TL, işyerleri için ise 250 bin TL hibe verilecek. Yine afetzede vatandaşlarımız konut büyüklüklerine göre 500 bin TL ile 800 bin TL arasında ve işyeri büyüklüklerine göre de 250 bin TL ile 500 bin TL arasında da kredi kullanabilecek.

Konut kredileri şu şekilde olacak: Brüt inşaat alanı 100 metrekareye kadar olan konutlar için açılan kredi tutarı 500.000 TL, 101-150 metrekare konutlar için açılan kredi tutarı 700.000 TL, 151 metrekareden büyük olan konutlar kredi tutarı 800.000 TL. 

İşyeri kredileri ise, brüt inşaat alanı 50 metrekare olan işyerleri için kredi tutarı 250.000 TL, 51–100 metrekare arası olan işyerleri için kredi tutarı 400.000 TL, 101 metrekareden büyük olan işyerleri için kredi tutarı 500.000 TL olacak.

Krediler 2 yıl ödemesiz, toplamda 10 yıl vadeli ve faizsiz olacak. Hibe ve kredilerde inşaatın ilerleme seviyesi tespit edilerek hak edişlere göre verilecek. Tabi burada mülkiyeti tüzel kişilere ait olanlar da hibe ve kredi desteğinden faydalanabilecek. Hibe ve kredi imkânından faydalanmak isteyen hak sahipleri bölgede 22 noktada kuracağımız ve 15 Temmuz’dan itibaren açılacak “Yapım ve Dönüşüm Ofislerine” müracaat edebilecek. Ayrıca birden fazla dairesi olup da evli çocukları bu dairelerde oturanlar da hak sahibi sayılacak ve projemizin hibe ve kredi desteklerinden faydalanabilecek.

Yine bütün binaya sahip olan vatandaşlar da bir dairesi için hibe alabilecek, diğer daireler için ise 3 daireye kadar kredi alabilecek. Bu süreçte afetzede vatandaşlarımızı mağdur etmemek adına müteahhitler ve arsa sahiplerine destek olmak için Bakanlığımızca tek tip sözleşmeler hazırlanacak, sözleşme ekine asgari mahal listesi konulacak, sözleşmelere; ödemelerin yapılması, işin gecikmesi veyahut tamamlanamaması durumunda uygulanacak yaptırımlar belirlenecek, vatandaşlarımızın hakları sonuna kadar korunacak.

Yerinde dönüşüm kampanyası ile depremzede vatandaşlarımız ilgili belediyeden inşaat ruhsatı alıp Bakanlığımızın kontrol ve denetiminde kendi evini yapmaya başlayabilecek. Ruhsattan iskana kadar her aşamada kontrol Bakanlığımızda olacak. Yerinde Dönüşüm Projesiyle birlikte birçok fayda sağlanacak; maliyet avantajı sağlanacak, şehrin ekonomik hayatı canlandırılacak, yereldeki 140 kadar alt sektör harekete geçecek, yeni istihdam alanları oluşacak, kadim şehirlerimize dönüşler hızlanacak, kadim mahalle kültürü canlanacak, yöresel sivil mimari tasarım çeşitliliği artacak, deprem bölgelerindeki yapım ve hayata dönüş hızlanacak.

Burada dört kırmızı çizgimiz var; fay hatlarının, fay kırıklarının üzerinde yapılaşma olmayacak. Sıvılaşmanın olduğu zeminlerde yapılaşma izin verilmeyecek. Dere yataklarında imara izin verilmeyecek. Mimarlık mühendislik hizmetlerinde sıfır tolerans uygulanacak. Ayrıca, yapılan evler zemin artı 4 katı geçmeyecek. Tekrar altını çizmek isterim ki; Bakanlık olarak bütün imar, inşa ve ihya sürecini safha safha, aşama aşama, kılı kırk yararak denetleyeceğiz.

Bir saniye dahi kaybedemeyiz. Yerel istihdamı, ticari hayatı hareketlendirmekte kararlıyız.  Konut inşa sürecini hızlandırıp şehirlerin canlılıklarını geri kazandırmalıyız. İnşallah ‘Yerinde Dönüşüm’e 15 Temmuz’da başlıyoruz. Bakanlığımızın denetiminde belediyelerimizle ve vatandaşlarımızla el ele verecek 11 şehrimizde afet dönüşümünü hızlı bir şekilde gerçekleştireceğiz.

Vatandaşlara zorluklarla karşılaşmamaları adına işlerini kolaylaştırmak için hazır projeler de vereceğiz. Böylece her türlü harçlardan da muaf olacaklar. Bir apartmanda oturanlar kendi aralarında anlaştıkları müteahhitte muvafakat verecekler, biz de o müteahhitte inşaat yapıldıkça hakediş karşılığı iş yaptıkça ortak hesaba ödeme yapacağız. Eğer apartman içerisinde itiraz eden bir iki kişi olursa diğer insanları mağdur etmemek için bu işi durduramayız, o kişilerin de muvafakatı var kabul ederek ödemeyi inşaat bitene kadar bu miktarı kullandıracağız. Kredilerin nasıl karşılanacağı devletin işi. Vatandaş rahat olsun, devlet bu hibe ve kredilerle kendi evlerini yapıp oturmalarını istiyor.'' dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.