Öne Çıkanlar memurlar Lgsde Alınacak önlemler Iş Günü Esası Sözleşmeli Öğretmenlik Başvurular Sağlık Bakanlığ

Araştırmacı Unvanlı Kadrolara Atanan Personel İçin Kanun Teklifi
Abone Ol

Teklif ile, kamu kurum ve kuruluşlarının özelleştirilmesine bağlı olarak 'araştırmacı' unvanlı kadrolara atanan personel için yapılacak her türlü ödemenin, atama öncesi unvanları üzerinden hesaplanması amaçlanmaktadır.

Söz konusu kanun teklifinin Genel Gerekçesi'nde ''bilindiği üzere kamu kurum ve kuruluşlarının özelleştirilmesi ve yeniden yapılanması nedeniyle; Müdür Yardımcısı, Şube Müdürü, Hastane Müdür Yardımcısı, Hastane Müdürü, Fabrika Müdürü, İl Müdürü, Bölge Müdürü, Daire Başkanı, Genel Müdür unvanlarında görev yapanlar; 4046 sayılı Özelleştirme Kanunu ve çeşitli KHK'lar ile araştırmacı kadro unvanına atanmışlardır.

Araştırmacı maaşları 27 Şubat 2014 tarihli ve 28926 sayılı resmi gazetede yayımlanan 6525 sayılı Kanunun 41'inci maddesi ile Müdür Yardımcısına eşitlenmiştir.

Özelleştirme ve KHK ile atanan araştırmacılarda maaş ve özlük hakları hesabında eşit unvanları olan 6191 sayılı kanun ile atanan araştırmacılar gibi atanmadan önceki kadro karşılıkları ve unvanları emsal alınmalıdır.

Bilindiği üzere YAŞ kararlarıyla Ordudan atılan Astsubay ve Subaylar 10 Mart 2011 tarih 6191 sayılı Kanun ile kamu kurum ve kuruluşlarına ''karargahta görevli emsali sınıf, rütbe ve kıdemdekilere ödenmekte olan aylık ve diğer mali haklar'' ödenerek araştırmacı unvanına atanmıştır.

Bundan örnekle aynı şekilde Özelleştirme ve KHK'ler ile atanan Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür unvanına sahip olan araştırmacıların uzun zamandır süren maddi kayıpları ve mağduriyetlerinin giderilmesi amaçlanmıştır.

4046 Sayılı Özelleştirme Kanunu ve Kanun Hükmünde Kararnamelerle araştırmacı olarak atanan personel için yapılacak her türlü ödemenin hesaplanmasında atanmadan önceki ihraz ettikleri, kadro karşılığı unvanlarının dikkate alınması ile mali haklarının korunması ve mağduriyetin önlenmesi gerekmektedir.

Araştırmacı olarak atananların atanmadan önceki unvanlarına ait öngörülmüş zam ve tazminatları ile ek ödeme alanlarının esas alınması, araştırmacıların yaşamış oldukları sorunları ortadan kaldıracak ve personelden verim almasını sağlayacaktır.

14 Temmuz 1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurlar Kanunun 91'inci maddesinin üçüncü fıkrasının sonuna ''4046 sayılı Özelleştirme Kanunu ve Kanun Hükmünde Kararnameler neticesi araştırmacı olarak atanan personel için yapılacak her türlü ödemenin hesaplanmasında atanmadan önceki ihraz ettikleri kadro karşılığı unvanları dikkate alınır. Halen çalışmakta oldukları Kanu Kurum ve Kuruluşlarında önceki unvanlarına göre emsalleri yoksa emsal için çalışma bakanlığından görüş alınarak emsal belirlenir. Emsali unvanda bulunanlara ödenmekte olan aylık ve diğer mali haklar esas alınır. Emekli kesenekleri de bu emsale göre belirlenir. Araştırmacıların koordinasyon görevleri esas olup bilgi ve tecrübelerinden yararlanmak için kurumlar, boşalan Denetçi ve Müfettiş kadrolarına araştırmacılar içinden belirledikleri usul ile atama yapabilirler.'' şeklinde cümleler eklenmiştir.

27 Haziran 1989 tarihli ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Geçici 11'inci maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan ''genel idare hizetleri sınıfında yer alan aynı dereceli ''müdür yardımcısı'' kadro unvanı için öngörülmüş olan zam ve tazminatlar ile ek ödeme oranları esas alınır.'' ibaresi, ''atanmadan önceki unvanlarına ait kadro unvanı için öngörülmüş olan zam ve tazminatlar ile ek ödeme oranları esas alınır.'' şeklinde değiştirilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.